Kredinotum.com

15 bin TL Konut Ev Alana Devlet Desteği Yardımı Nasıl Alınır

Bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yasa teklifine göre ev alımında devlet desteğine göre 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle “tamamı” kendine ait bir evin olmaması gerekmektedir. Hükümet, tasarrufun arttırılması ve vatandaşların ev sahibi olabilmesi için Konut hesabı ve devlet katkısı yönetmeliğini resmi gazetede yayımlayarak yürürlüğe aldı. Bizde size detaylı olarak 15 bin TL konut ev alana devlet desteği yardımı nasıl alınır araştırması yaparak detaylı olarak bu devlet desteğinin nasıl alınabileceğini anlatacağız.

Vatandaş, mevduat ve katılım bankalarından “konut hesabı” açtıracak ve banka ile sözleşme yapacaktır. Banka, müşterinin kendisine ait tapulu bir evi olup olmadığını “Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi” üzerinden sorgulayarak hesabı açacaktır. Müşteri, birden fazla konut hesabı açamayacağı gibi başka bankaya hesabı taşıyamayacaktır. Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde sadece TL mevduat ve katılım fonu olarak açılabilecektir. Kişi, hesap açılışında en fazla tek seferde 30 bin TL’ye kadar para yatırabilecektir. 18 yaşından küçükler için veli veya vekalet sahibi kişi tarafından hesap açılabilecektir. Vatandaş, 250 TL altında, 2500 TL üzerinde aylık ödeme yapamayacaktır. 3 aylık ödeme yapılacak olursa en fazla tutarın 3 katı olarak yapılabilecektir. SORULARINIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜMÜZÜ KULLANABİLİRSİNİZ. UZMANLARIMIZ ANINDA CEVAP VERMEKTEDİR.

Devlet katkısında tutar, konut edinim tarihindeki birikimin %20’sini yani 15 bin TL’yi geçemeyecek olup katkı tutarında yapılacak ödeme ve süreleri aşağıdaki gibi hesaplanacaktır;

  • 36 ay ile 47 ay süreli düzeli ödeme yapanlar %15 oranında devlet katkısı alacaktır ( En üst destek limiti 13 bin TL )
  • 48 ay ile 59 ay süreli düzenli ödeme yapanlar %18 oranında devlet katkısı alacaktır ( En üst destek limiti 14 bin TL )
  • 60 ay ve üzeri düzenli ödeme yapanlar %20 oranında devlet katkısı alacaktır ( En üst destek limiti 15 bin TL )

olarak belirlenmiş olup bu hak konut sahibinin bulunduğu banka aracılığıyla hesabına ödenecektir.

15 bin TL Konut Ev Alana Devlet Desteği Yardımı Nasıl Alınır
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.