18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar

18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar
18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar

Yasal zorunluluk gereği bankalar 18 yaşının doldurmayan kişilere vadesiz hesap açamamaktadır. Ancak 18 yaşının altında hesap açılmasının belirli şartları kriterleri ve durumları vardır. Türkiye’de şuanda 3 banka 3 farklı konsept ile 18 yaşından küçüklere hesap açan bankalar arasına girmiştir. 18 yaşından küçüklere vadesiz hesap açılışı yapan 3 banka için de geçerli olan; hesabın açılışı ve bankamatik kartınızın size ulaşması sonrasında öğrenci belgenizi şubenize götürmeniz sonrası hesabınızdan herhangi bir hesap işletim ücreti kesilmeyeceğini unutmayın. Aksi durumda her yıl hesabınızdan 60TL ile 120TL arasında bankası ve paketine göre değişen ücretler talep edilmektedir. Bu sorunu aşmanın bir diğer yöntemi de vadesiz hesabınızdan en az 2 adet fatura ödeme talimatı vermektir. Bu aşamada aile bireyleriniz ev faturalarını veya varsa sizin ve aile bireylerinizden birisinin cep telefonu fatura ödemesini hesabınızdan otomatik ödemeye verebilirsiniz.

İş Bankası, 1987 yılından bugüne kadar İlk İmza kampanyası ile 18 yaşınızı doldurmadan vadesiz hesap sahibi olarak internet bankacılığı, hesap kartı ve diğer tüm kredisiz bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu kampanyadan yararlanabilmek için aile bireylerinizden bir tanesinden talimat alınmaktadır. Bu sayede ailenizin izni ile 18 yaşınızı doldurmadan vadesiz hesap sahibi olabilmektesiniz. Ancak her işlem için aile bireyinizin bankaya gelmesine gerek yoktur. Tüm işlemleri siz kendi adınıza yapabiliyorsunuz. İş Bankasından ayrıca kendi adınıza vadesiz hesabınıza ait bankamatik kartı da alabiliyorsunuz.

Anne veya babanız ile birlikte herhangi bir Vakıfbank şubesine giderek junior hesap açtırmak istediğinizi söylemeniz yeterli. Hesabınıza bağlı bankamatik kartı 15 gün içerisinde kayıtlı adresinize gönderilecektir. Bu hesabı kullanmak için yaş sınırı yoktur.

Akbank, 16 yaş ve üzerinde olan tüm müşterilerine aile bireyinin izni doğrultusunda vadesiz olarak EXI 26 hesabı açmaktadır. Bu hesap ile para biriktirebilir ve nakit işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda banka 10 gün içerisinde adınıza açılmış vadesiz hesap kartınızı kayıtlı adresinize göndermektedir. Bu hesabı açabilmek için aile bireylerinizden bir tanesinin size eşlik ederek onay vermesi gerektiğini ve kimliğinizin yanınızda olması gerektiğini unutmayın.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan