Kredinotum.com

2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi

Önümüz yılbaşı ve insanlar birikim yaptıkları paralar ile yeni senenin gelmesiyle birlikte konut kredisi yani; mortgage faiz oranları düşecek mi diye merakla bekleyiş halindeler. Peki, 2016 senesi itibariyle konut kredileri düşecek mi artacak mı? 2016 yılında konut kredisi faizleri düşer mi? Veya yeni senede ev almak ne kadar mantıklı? Bu gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek istiyorum ki geçtiğimiz hafta içersinde Amerikan Merkez Bankası FED’ in en son 2005 yılında yaptığı faiz artırımını 10 sene sonra tekrar yükseltmeye karar verdi. Faiz’in artmasının sonucu tüm dünya piyasaları olumsuz bir şekilde etkilendi ve konut faizleri bir anda 10 – 15 puan birden yükseldi. Ülkemizde ‘de konut kredi faiz oranları FED’ in kararı öncesi 1,07 – 1,08 seviyelerinde seyrederken,  faiz artırımı sonrası 1,15 – 1,20 seviyelerine kadar yükseldi.

Yani küçük bir örnek vererek anlatmak gerekirse;  5 yıllık çekilen 130.000 Türk lirası için 2 hafta önce konut kredisi kullanan kişi ile faiz artırımı sonrası konut kredisi kullanan vatandaşın ödeyecekleri aylık taksitlerde ortalama olarak 60 -75 TL, toplam yapacakları kredi ödemesinde de yaklaşık 8000 – 8500 TL artmış olduğunu göstermektedir.

Yani en azından kredi faiz oranları düşüne kadar ev almaya pek yanaşmamanızı öneririm çünkü yukarıda da belirttiğim gibi yüksek meblağlar ödenmek zorunda bırakılabilirsiniz. Fakat ülke olarak ekonomik yönden içinde bulunduğumuz şu zorlu dönemleri atlattıktan sonra TOKİ’ nin 2016 yılı itibariyle çok yüksek sayılarda konutlar inşa edip öncelikle emekliler, dul ve yetimler öncelikli olmak üzere ev sahibi olmayan herkesin başvuracağı bir konut projesini düşünürsek, en azından konut faizleri düşüne kadar bu tür yollara başvurarak konutlar satın alabilirsiniz.

2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi
Yıldızlandır

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.