2017 Konut Banka Kredisi Faizleri Yeniden Yapılandırması

2017 Konut Banka Kredisi Faizleri Yeniden Yapılandırması
2017 Konut Banka Kredisi Faizleri Yeniden Yapılandırması

Ülkemizde son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar faizlerin düşmesine neden olmuştur. Bu durumu fırsat bilen tüketiciler düşük faizli krediler kullanmaya başladı. Ayrıca mevcut kredi borçları için kanunlarla 72 ay gibi uzun bir süre için kredi yapılandırma imkânının sunulması kredi borcu olan kişileri de hareketlendirmiştir. Bankalar da müşterilerinin bu ilgisine kayıtsız kalmamış ve müşterilerinin hâlihazırda devam eden kredi borçlarını yapılandırma yönünde önemli adımlar atmıştır. Bu anlamda bazı bankalar konut kredisini yapılandırmak isteyenler için 1,09 aylık faiz oranı uygulayacaklarını duyurmuştur. Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da eski kredi borçlusu müşteriler, yapılandırma işlemleri için bankalara müracaat edebilecektir.

Konut kredisi yapılandırılırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Konut kredisini yapılandırmak isteyen kişilere bakıldığında genelde daha önceden çekilmiş bir kredi ve bu kredinin taksitlerinin ödenmesinde yaşanan sorunlar göze çarpmaktadır. Kredi borcunu yapılandırmanın yanında bir de refinansman ihtiyacı doğmaktadır.  Ancak kredi borcunu yapılandırmadan evvel bankanın uyguladığı mevcut faiz oranı ile yapılandırma işlemi sırasında uygulanacak faiz oranı arasındaki değişime dikkat edilmelidir. Bu değerlendirme iyi yapılmadığı takdirde mağduriyet doğması muhtemeldir. Mevcut borç miktarı ile yapılandırma yapıldıktan sonraki miktar arasında büyük bir fark oluşmuyorsa yapılandırma işleminden vazgeçilmesi önerilmektedir.

Konut kredisi yapılandırmasının etkileri nelerdir?

Yapılandırma işlemi sonrasında faiz oranlarına dikkat edilmesi gerektiği gibi vadelere de dikkat edilmelidir. Faizlerin azaldığı yerde vadeler artıyorsa bu durumun borçluya herhangi bir avantaj sağladığı söylenemez. Yapılandırma işleminden mağdur olmamak için güncel faiz oranlarıyla yapılan yapılandırma işlemi sonucunda ortaya çıkan toplam borç ile eski toplam borç miktarı arasında mutlaka değerlendirme yapılmalıdır. Bu tür dezavantajlar yapılandırmalarda her zaman karşılaşılan bir durumdur.

Sabit faizli krediler müşterilere konut kredilerinde daha fazla avantaj sağlamaktadır. Bu tür faizlerle kredi kullanan kimseler yapılandırma için başvurduklarında faizler artmış olsa da bu artıştan fazla etkilenmezler. Bankalarda yapılandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise taksit sayısıdır.  Aylık ödenecek miktar düşürülmeden taksit sayısı azaltılırsa toplam ödenecek borç miktarı da azalacaktır.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan