48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar
48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

Bankalar, kredi ihtiyaçlarınıza uygun olarak belirli faiz oranları ve kanun çerçevesinde vade uygularlar. Buna göre 2013 yılında BDDK’nın yaptığı mevzuat değişikliğiyle birlikte kredi veren kurumların ihtiyaç kredilerine kısıtlama getirildi. Bunun en büyük nedeni de ihtiyaç kredilerindeki batık kredi oranının yüksek olması ve ihtiyaç kredilerinde gerçekten büyük ihtiyaç olmadan alınan paraların, geri ödemelerinin yapılamaması ve aile bireylerinin büyük sorunlar yaşayarak yıkıma yol açmasıydı. Bu değişiklik ile birlikte kredi vadeleri 2013 yılı itibariyle ihtiyaç kredilerinde 36 ay üst limit olarak belirlendi. Taşıt kredilerinde üst limit olarak da 48 ay vade belirleyen BDDK, mortgage kredilerinde 120 aya kadar vadelendirme limiti belirlerken özel durumlarda mortgage kredilerinde 240 aya kadar kredilendirmeye izin vermektedir.

2016 yılı itibariyle ihtiyaç kredilerinin vade oranının 48 aya çıkartılması konusu gündeme gelmiş olup kredi vadeleri uzayacak mı sorusu üzerine şurada yazdığımız makaleye göre 2016 yılı içerisinde ihtiyaç kredi vadelerinin 48 aya çıkması gündemdedir. Ancak şuan itibariyle ihtiyaç kredi vadeleri en yüksek 36 ay olarak verilmekte olup ülkemiz sınırları içerisinde hiçbir banka ihtiyaç kredisinde 36 ay üzerinde kredi verememektedir.

2016 yılı içerisinde kredi vadelerinin yükseleceği konusu ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçimlerden önce yaptığı birkaç demeçte de belirttiği gibi BDDK üzerinden bu tüketici kredilerinde olan geri ödeme vadelerinin 36 aydan 48 aya kadar çıkarılması için çalışmaların başlatıldığı, seçim sonrası BDDK gündemine alınarak en hızlı bir şekilde sonuca kavuşması için çalışmalar sürüyor. Yakın bir zaman olarak nitelendirilen-kesin bir tarih gözükmüyor- bu dönemin, seçimlerde geçtiği için en yakın tarihte hızla çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan