Kredinotum.com

Adıma Çekilmiş Kredi Var mı

Son yıllarda haberlerde sık şekilde gördüğümüz TC kimlik üstüne değişik bir kişinin fotoğrafının yer alması gibi sahtecilik numara ve işlemleri ile vatandaşların adına krediler çekiliyor. Size bu yazıda, adınıza değişik bankalardan çekilmiş olabilecek kredilerin var olup olmadığını nasıl öğreneceğiniz, eğer böyle bir durum söz konusu ise neler yapabileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Eğer nüfus cüzdanınızı ya da ehliyet gibi herhangi bir resmi evrakı kaybettiyseniz, dolandırıcılar sizin kimlik belgenizi kullanarak kredi çekebilirler. Siz de bankalara tek tek giderek, adınıza açılmış kredi olup olmadığını sorgulayabilirsiniz ancak bu tabii ki son derece zor bir işlem olacaktır. Dolayısı ile kredi notu belirleyen bir kuruluş olan KKB yani Kredi Kayıt Bürosu, vatandaşlara verdiği Risk Raporu sayesinde kişiler kendileri adına çekilen bir kredi olup olmadığını sorgulayabiliyorlar.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Findeks adlı bir marka altında Risk Raporu ve Kredi Notu hizmetleri sunmaktadır. Findeks’in sunmuş olduğu Risk Raporu hizmeti sayesinde kişiler üstlerine kayıtlı olabilecek ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da araç kredisi çekilip çekilmediğini kolayca öğrenmektedir. Dolandırıcılar genel olarak ihtiyaç kredisi çekip, paranın takip edilmesini zorlaştırmaktadır. Siz de Findeks’in web sitesine girerek, kendinize ait bir kredinin çekilip çekilmediğini kolayca öğrenebilirsiniz. Her ay güncellenmekte olan ve son 5 yıllık kişisel performansı gösteren bu Findeks Risk Raporu 4 TL+KDV ödeyerek alınmaktadır.

Eğer adınıza habersiz bir şekilde kredi çekildiyse ne yapmanız gerekiyor? Findeks’ten aldığınız risk raporu doğrultusunda haberiniz olmadan kredi çekildiği yer alıyorsa, ilk iş kredinin çekilmiş olduğu bankaya giderek, gereken yasal işlemi başlatmak olmalıdır. Dolandırıcılar genel olarak sizin müşterisi olmadığınız bankaya gidip, sahte imza ile kredi çekmektedir. Bu yüzden de diğer çalıştığınız bankadan imza örneği temin etmelerini isteyerek, zararınızı tazmin edebilirsiniz.

E devlet üzerinden kredinin kontrolü yapılabilir mi? Her gün pek çok yeni servis ekleyen e devlet vatandaşların işini daha da kolaylaştırmaktadır. Ancak şu anda bu sistem üzerinden adınıza habersiz çekilmiş kredi olup olmadığını ne yazık ki öğrenemiyorsunuz. Bu uygulama yerine adınıza kayıtlı olan hatları kontrol edeceğiniz bir yol yer almaktadır. Herhangi bir resmi evrak kaybetmeniz durumunda, e devlet sistemine giriş yapıp, kayıtlı hatları kontrol edebilirsiniz. Diğer önemli olan ve dikkat etmeniz gereken husus ise güvenli olmayan web sitelerine TC kimlik numaranızı vermemeniz olacaktır.

Adıma Çekilmiş Kredi Var mı
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.