Akbank

Akbank Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

Güncelleme:

Gençler evlilik hazırlıkları amacıyla ayda en az 100 TL yatırım yaparak 3 yıl birikimin sonunda 5.000TL’ye kadar devlet çeyiz desteği alabilmesi için Akbank gibi herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırması gerekmekteydi. Buna göre 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olanların çeyiz hesabı açtırarak devletten 5 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe evlilik desteği alabiliyor.

Bunun için öncelikle size en yakın Akbank şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekiyor. Akbank müşteri temsilcisi sizden sadece kimliğinizi talep edecek olup bu kimliğiniz ile birlikte size çeyiz hesabı açacaktır. Çeyiz hesabı açılışı tamamen ücretsiz olup yıllık aidat veya kesinti gibi hiçbir gereksinimi yoktur. Açılan bu hesaba ayda minimum 100 TL olmak üzere en fazla 1000TL’ye kadar 3 yıl birikim yapılması karşılığında 5 bin TL’ye kadar devlet bu hesabınıza ekstra geri ödemesiz hibe desteği sağlayacaktır.

ÇEYİZ HESABI NEDİR: Devlet Katkısına ilişkin yönetmelik, bakanlar kurulu tarafından imzalanarak 16 Aralık 2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Buna göre evlilik hazırlığında olan ve 27 yaşını aşmamış, ilk defa evlenecek gençlere, devlet belirli şart ve koşullarda birikim yapmaları durumunda %20 oranına kadar, 5000TL’yi aşmayacak şekilde devlet katkısı sağlayacaktır.

ÇEYİZ HESABI NASIL AÇILIR: Çeyiz hesabı ülkemizdeki herhangi bir bankaya sadece kimliğiniz ile başvurarak hangi şartlarda birikim yapmak istediğinizi belirterek, banka müşteri temsilcisinin sizin için açacağı ve hiçbir kullanım ücreti alınmayan banka hesabıdır.

AKBANK ÇEYİZ HESABI NASIL AÇILIR: Bildiğiniz gibi çeyiz hesapları ülkemizde her bankada açılmakta olup Akbank çeyiz hesabı da standart tüm bankaların uyguladığı gibi sadece kimliğiniz ile başvurarak hangi şartlarda birikim yapmak istediğinizi belirterek, banka müşteri temsilcisinin 5 dakika içerisinde oluşturduğu banka hesabıdır.

ÇEYİZ HESABI AÇTIRMAK ÜCRETLİ Mİ: Banka çeyiz hesabı açtırırken hiçbir ücret ödenmemekte olup talep ederseniz elinizde daha önce yaptığınız birikimleri bu hesaba direkt olarak yatırabilir, bu sayede daha yüksek oranlarda ( 5000TL aşmamak üzre ) birikim desteği alabilirsiniz. Ayrıca Akbank çeyiz hesabı üzerinden hiçbir şekilde yıllık aidat veya hesap kullanım ücreti almamaktadır.

BİRİKİMİMİ GERİ ALABİLİR MİYİM: Eğer 3 yıl beklemeden paraya ihtiyacınız olursa ve paranızı çekmek isterseniz aynı gün paranızı çekebilirsiniz. Ancak bu aşamada alacağınız devlet katkısı hakkınız iptal edilmiş olur.

BİRİKİM AYLIK YAPMAK İSTEMİYORUM: Eğer aylık birikim yapmak istemiyorsanız 3 aylık dönemler halinde birikim yapabilirsiniz. Hesap açılışında 3 aylık dönemler halinde birikim yapmak istediğinizi belirtirseniz, aylık 100TL alt limit için 3 ayda bir hesabınıza 300 TL para eklemeniz de kabul edilmekte olup sadece 1 ve 3 aylık dönemlerde kabul edilirken 6 ay veya 1 sene gibi durumlarda kabul edilmemektedir.

HANGİ ŞARTLARDA DESTEK KESİLİR: Eğer 1 yıl içerisinde 3’den fazla birikim hesabınıza ödemenizi geciktirir veya ödemezseniz, devletten evlenme desteği alamazsınız.

NE KADAR DESTEK ALACAĞIM: En az 3 yıl boyunca, aylık en az 100 TL en fazla 1000TL birikim yapmanız gerekmektedir. Eğer üç ayda bir ödeme yapacaksanız 3 ayda bir en az 300 TL, en fazla 3000TL yatırabilirsiniz. 3 ile 4 yıl arasında yapılan birikiminiz için %10’una kadar ( 4 bin TL aşamaz ), 4 ile 5 yıl arasında birikim yaparsanız %15’ine kadar ( 4.500 TL aşamaz ), 5 yıl ve daha uzun süreli birikimleriniz için %20’sine kadar ( 5 bin TL aşamaz) devlet katkısı alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı