Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar?

Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar?
Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar?

Elinde birikimi olan kişiler bu birikimlerini nasıl değerlendireceklerini düşünürken genel olarak TL, döviz ya da altın ürünlerini tercih edip, kendi bünyelerinde korumayı tercih edebilirler. Bu çerçevede pek çok kişi, elindeki birimleri farklı yatırım araçlarında değerlendirerek saklamak yerine bunları kendi ürün çeşitliliği doğrultusunda banka üzerinden faiz getirisine sahip olan bir vadeli mevduat hesabında da değerlendirebilirler.

Özellikle döviz ve altın ürünlerinin ürün çeşitliliği noktasında kendi içinde artış gösterebilirken aynı zamanda bankanın verdiği faiz oranları ile de yüksek bir getiriye sahip olabilirler. Finans kuruluşları içinde yer almakta olan bankalar özellikle Türk Lirası haricinde artık pek çok yatırım aracına da faizli şekilde getiri sunmaktadır.

Elinde var olan altını vadeli hesap işlemine tabi tutmak isteyen kişiler için altına en yüksek faiz veren bankalar ile ilgili bir araştırma gerçekleştirdik ve meraklılarına sunuyoruz.

Altın ürünlerine faiz vermekte olan bankaların katılımı devlet ya da özel bankalar arasında pek de çok fark yer almasa da faiz oranları anlamında virgüller arasında bir takım farklılıklar yer almaktadır. Ayrıca vadeli altın hesabından faiz almayı talep edenlere bankalar yatırım aracı çeşitliliği doğrultusunda farklı faiz getirisi sunmaktadırlar. Belli bir dönem doğrultusunda yatırılmış olan ürünlere Türk Lirası karşılığı faiz verilirken, günümüzde hem döviz hem de altın olarak faiz getirisi sağlamaktadırlar. Yatırılmış olan ürün altın ise bankanın faiz oranı altın üzerinden gram şeklinde verilmektedir. En yüksek altın faizi uygulayan bankalar içinde katılım bankalarının yanı sıra Garanti Bankası, İş Bankası, Denizbank ve HSBC yer almaktadır. Getiri oranı çerçevesinde bakıldığında vadeli altın hesabı genel olarak alt vade süresi 32 günden başlar ve yıllık oranda bir değerlendirme yapılır.

Vadeli altın hesap arasında müşterilerine en iyi getiriyi sağlayan bankalar içinde yer almakta olan HSBC bankası vadeli olan altın hesabına 32 gün ve üstüne %1,25 faiz oranı sunarken, diğer bankalara baktığımızda %0,75 ve %0,85 oranları arasında değişiklik göstermekte olan oranlarda faiz vermektedirler.

Vadeli altın hesabı hizmeti veren bankalar altın ürününü ya da nakit parayı direkt olarak gram altına çevirerek, müşterilerinin talep ettiği doğrultuda gram altın olarak yatırarak vade süresi boyunca da gram altın şeklinde faiz oranı sağlamaktadır. Dolayısı ile siz de yatırımınızı altın üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız size sunduğumuz bankalar ve faiz oranları çerçevesinde bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan