Kredinotum.com

Annelere 300 Euro Destek

Evde Çocuk Bakım Projesi içinde İzmir’in de bulunduğu üç pilot ilde uygulanacak olup kayıtlar başlamıştır. Çalışan annelerin çocuk bakımında istihdamdan çekilmesini önlemek hedefini taşımakta olan ve bu amaç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafınca başlatılmış olan Evde Çocuk Bakım Projesi pilot il olarak belirlenmiş İzmir, Antalya ve Bursa’da 40 milyon Euro hibe desteği ile verilmeye başlamıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş olan bu proje Türkiye ile AB tarafından finanse edilmektedir. Evde Çocuk Bakım Hizmeti yoluyla kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesini hedefleyen bu projede başvuruya hak kazanan tüm annelerin kayıtları alınmaya başlanmıştır.

Annelere 300 Euro destek projesi kapsamında pilot il olarak seçilen İzmir, Antalya ve Bursa’da tüm işlemler eş zamanlı yürütülmekte olup, mali destek eş zamanlı olarak sağlanmaktadır. 2017 yılına kadar devam edeceğinin bildirildiği ve Sosyal Güvenlik Kurumu Strateji Geliştirme Başkanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Başkanı tarafından bu yürütülen bu projede İzmir’de 1.750, Antalya’da 1.500 ve Bursa’da 1.750 toplam 5.000 kadına mali destek ödemesi yapılacaktır. Bu destekten faydalanacak annelerin hak sahibi olmaları için bir iş yerinde tam zamanlı olarak 5510 sayılı kanunca 4A çalışanı olmaları şartı aranmaktadır. Yine bu ödenekten faydalanacak annelerin çocuklarına bakacağı 5510 sayılı kanun çerçevesince 4A sigortalı bakıcıyı istihdam etmesi şartı bulunmaktadır.

Annelere 300 Euro destek ödeneğinden faydalanmak isteyen anneler için kayıtlar 06.07.2015 tarihi itibari ile başlatılmıştır. Bu proje kapsamındaki ödenekten 5.000 annenin faydalanacağı belirtilmektedir. Ancak 82.000’in üzerinde başvurunun bulunması sonucunda seçim kriterleri göz önünde bulundurulmakta ve bu kriterler doğrultusunda SGK üzerinden ilk başvuru yapan anneler bu ödenekten yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Ön kayıt yaptırmaya hak kazanan faydalanıcı anneler hak sahibi olma koşullarını yerine getirememesi durumunda 5.000 kişiden oluşan yedek liste içerisinden bir anne kayıt yaptırma hakkına sahip olacaktır.

Proje çerçevesinde çocukların daha güvenli ve özellikle sağlıklı bir ev ortamında bakılabilmesi hedeflenmektedir. 0 ile 24 ay yaş aralığında bulunan tüm çocuk annelerinin evde bakıcı istihdam ettirmesi ile Annelere 300 Euro destek TL tutarı üzerinden verilmektedir. Ayrıca evde belirlenen yaş aralığında çocuğuna bakmakta olan annenin babanın evde olmaması ve tek olması ya da çocuğunun engelli olması halinde ve yahut bakıcının sertifikalı olması durumunda 90 Euro ödeneğe ilave edilmektedir. Bu ödenek hedefi doğrultusunda çocuk bakımı ve hizmetlerinde kurumsallaşma ve teşvik açısından oldukça önemlidir.

 

Annelere 300 Euro Destek
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.