Kredinotum.com

Arsa Kredisi Alabilmek için Yöntem

Bankacılık ve finansal sektörünün hızla gelişmesi ve bu gelişmelere bağlı olarak arsa kredilerinde gidilen alternatifler bu kredi seçeneğinden faydalanmak isteyen tüketiciler adına büyük fırsatlar oluşturmaktadır. Özellikle arsa almak isteyen tüketiciler alacak oldukları arsanın özelliklerine göre belirlenen fiyatlarda nakit bulamamaktadır. İşte bu tip olumsuz durumlarda bankaların tüketicilere sunmuş oldukları kredi sistemleri devreye girmektedir. Bankaların sunmuş olduğu kredi türlerinde pek çok seçenek bulunmakta ve arsa alınması söz konusu ise arsa kredisi seçeneğinden faydalanması mümkün olmaktadır.

Bankalar tüketicilerin arsa kredilerinden yararlanabilmeleri için iki farklı yöntem uygulamaktadır. Arsa kredisi alabilmek için yöntem arayan tüketiciler bu iki farklı alternatif yöntemler ile arsa kredisi kullanabilme şansına sahiptirler. İlk yöntem olarak arsa kredisi alabilmek için finansal destek sistemi mevcuttur. Finansal destek sisteminde arsa almak isteyen ancak arsa alabilmek için yeterli tutarı bulunmayan tüketiciler bu seçeneği tercih etmektedirler. Arsa kredisi seçeneği sunmakta olan bir bankaya yapılan müracaatta arsa için belirlenen tutarda başvuru gerçekleşmektedir. Başvuru sonrasında banka müracaat eden tüketici hakkında araştırmalar yapmakta ve bunun sonucunda olumlu finansal kayıtları mevcut ise ve yüksek kredi notuna sahip ise arsa kredisini kolayca kullanabilmektedir.

Arsa kredisi alabilmek için yöntem seçeneklerinde uygulanacak diğer bir alternatif yol ise yine arsa almak isteyen ancak arsa için yeterli bir tutar elinde olmayan kişiler içindir. Bu seçenekte de finansal destek sağlanmaktadır. Ancak arsa kredisi alabilmek için uygulanan ilk yöntemden farklı olarak almak istenen arsa ipotek ettirilmekte ve arsa kredisi başvurusunda bankaya arsanın tabusu beyan edilmektedir. Bu aşamada bankaya yapılan ödemelerde sıkıntı yaşanması halinde banka arsa üzerinde söz sahibi olmakta ve kredinin ödenmemesi halinde banka arsayı tüketiciden almaktadır. Bu aşamada da müşterinin itiraz hakkı kalmamaktadır.

Her kredi ürününde ve türünde olduğu gibi arsa kredisinde de çeşitli uygulamalara gidilmektedir. Bu uygulamalar bankalardan bankalara değişiklik gösterebildiği gibi rakamlarda ve yüzdelerde de değişiklik gözlemlenebilmektedir. Örneğin Ziraat Bankası’ndan arsa kredisi kullanmak isteyen tüketiciler arsanın %50 değeri oranında kredi kullanabilmekte olup, vade süresi 36 ay olarak belirlenmektedir. Ancak başka bankalardan arsa kredisi kullanmak isteyen kişiler 60 aya varan vade seçenekleri ile karşılaşabilmekte olup, %75 oranında ekspertiz değerinde kredi kullanabilmektedirler. Bu nedenle arsa kredisi kullanımlarında bütçeye ve kar oranına dikkat edilerek kredi kullanılması ve avantajlı seçeneklerden yararlanılması önerilmektedir.

Arsa Kredisi Alabilmek için Yöntem
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.