DiğerKrediler

Asgari Ücret Alan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari Ücret Alan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir

Kredi başvurusu esnasında bireysel müşterilerden gelir düzeylerini gösteren belge ya da maaş bordrosu istenmektedir. Bu belgelerin yanı sıra tüketicilerin kredi notları da incelenerek kredi kullanabilecek risk analizine sahip olup olmadığı incelenmektedir. İnceleme sonrasında tüketicinin profilinin olumlu olması halinde kredi başvurusu onaylanmaktadır. Ancak gelir durumunun kredi kullanabilecek durumda olması fakat kredi notunun düşük olması halinde de bir takım bankalar tüketicilerden ipotek ya da kefil isteyebilmektedir.

Asgari Ücret Alan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari ücret alan bir kişi sınırlı limitlerde olsa dahi kredi kullanabilmektedir. Bankalar vermiş oldukları kredilerin ödeme planlarını çıkarmak için kişilerin aylık gelirini ve gelir düzenini göz önünde bulundurmaktadırlar. Bu nedenle asgari ücretle çalışmakta olan kişiler uzun vadelerde kredi kullanabileceği gibi düşük limitlerde dahi olsa kredi kullanabilmektedirler. Ayrıca ülke genelinde asgari ücretle çalışmakta olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bunun üzerine asgari ücretle çalışan kişiler için pek çok banka özel kredi kampanyaları da yürütebilmektedir.

Bankalara yapılan kredi başvurularında ilk olarak gelir belgesi talep edilmektedir. Talep edilen kredi tutarı ile ipotek ve kefil gibi alternatif seçeneklerle ödenecek faiz oranlarında değişiklik olabilmektedir. Gelirin değerlendirmeye alınarak belirlendiği kredi tutarının hesaplaması da yine aylık gelir üzerinden yapılmaktadır. Çekilen kredinin ödeme planı çıkarılırken de kişinin aylık gelirinin yarısı kadar olmaması şartı bulunmaktadır. 10 yıl vade ile 0.98 faiz oranına sahip 30.000 TL kredinin hesaplaması dahilinde aylık taksit tutarı 426 TL olmaktadır. Bu durum karşısında tüketicinin en düşük 852 TL gelirinin olduğunu belgeleyen bordroyu beyan etmesi gerekmektedir. Asgari ücret alan kişinin gelirinin tamamını belgelendirmesi şarttır. Eğer bu durum yerine getirilemiyorsa banka yetkilisi tarafından kefil ya da ipotek istenebilmektedir.

Kişilerin ev sahibi olmasını destekleyen devlet, üretimi de bu yönde etkilemektedir. Devlet bankaları ve özel finansal bankalar ülke genelinde nüfusun büyük bir çoğunluğunu oluşturan asgari ücret ile çalışan kişilere kredi imkanı sunmaktadır. Böylece tüketiciler pek çok ihtiyacını bu kredi seçeneği ile karşılayabilmektedir. Ayrıca bankalar asgari ücretle çalışan kişilere düşük limitli kredi seçeneklerini sunmuş olsa dahi kredilerin geri ödemelerini garanti altına almak amacı ile kredi notu analizine başvurmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin düşük limitli kredi imkanından faydalanması da pek mümkün olmamaktadır. İşte bu noktada kişinin gelirinin yanı sıra risk profili de büyük önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı