Asgari Ücret ile Ev Kredisi

Asgari Ücret ile Ev Kredisi
Asgari Ücret ile Ev Kredisi

Asgari Ücret ile Ev Kredisi

Ev sahibi olmak isteyen kişiler ev tutarları kadar para biriktiremedikleri için ve hayallerini kurdukları evlere sahip olabilmek için bankaların sunmuş oldukları ev kredilerine yönlenmektedirler. Bu durum sonucunda da konut kredileri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle mortgage sistemini kullanarak ev sahibi olmak isteyenler için bu uygulama büyük avantaj sunmaktadır.

Geçmiş dönemlerde ev sahibi olmak isteyen kimselerin ciddi ve yüklü bir miktar paraya sahip olmaları gerekmekteydi. Bu tutarın karşılanmaması halinde ev almak söz konusu bile değildi. Ancak geliştirilen sistemler sayesinde özellikle mortgage sistemi ile vatandaşlar kira öder gibi ev alabilmektedirler. Alınan konutun ücretlerinin belli taksitlere bölünmesi ile her ay düzenli olarak ve bütçeye uygun ödeme planı ile kolayca ev sahibi olunabilmektedir.

Bankalar bu konut kredilerini vatandaşların kullanımına sunmaktadır. Ancak bu konut kredilerinden yararlanabilmek için birtakım koşullara ve kriterlere uyumlu olunması şartı aranmaktadır. Bu kredinin kullanılabilmesi için öncelikle gelir seviyesinin belli bir düzeyde olması gerekmektedir. Çünkü kullanılan kredilerin geri ödemelerinin garantiye alınması ve kişinin bu kredinin taksitlerini ödeyebilecek durumda olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. İşte bu durum asgari ücret ile ev kredisi alınabilir mi hususunda büyük kaygı yaratmaktadır.

Asgari ücret ile çalışmakta olan kişilerin bankacılık ürünlerinden faydalanması hususunda herhangi bir yasal engel bulunmamakta ve herhangi bir sakınca arz etmemektedir. Ancak bilindiği gibi konut kredilerinin tutarlarının yüksek olması ve buna bağlı olarak da taksit seçeneklerinin miktarlarının diğer kredi seçeneklerine kıyasla fazla olması sebebi ile özellikle konut kredilerinde gelir düzeyinin bu taksitleri ödeyebilecek yeterlilikte olması gerekmektedir. Aksi halde asgari ücret ile ev kredisi alındığında geri ödemelerde güçlük yaşanabilmektedir. Ancak konut kredisi işlemlerinde asgari ücret dahi olsa alınacak evin ve kullanılacak kredinin tutarı büyük etkidir.

Bankalar tüketicilerine kredi olanağı sunarken öncelikle gelir belgesi talep etmekte ve daha sonrasında gelir durumunun tespit edilmesi ile SGK prim durumunu analiz etmektedir. Eğer tüketicinin kredi taksit tutarlarını ödeyemeyecek ve bütçesinin bu durumu aşacağı durumu tespit edilir ise kredi başvurusu kabul edilmemektedir. İşte bu noktada kişilerin almak istediği konutun tutarı ve kullanılacak olan ev kredisi önemlidir. Aylık taksit tutarlarının asgari ücretle çalışmakta olan kişinin aylığına uyumlu bir planda olması dahilinde bu durum kredi kullanılmasına aykırı değildir. Ancak taksit tutarlarının belirlenen maaş oranından yüksek olması halinde kredi alma işlemi güçleşmektedir.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan