Kredinotum.com

Asgari Ücretle Çalışan Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir

Daha önce asgari ücretle çalışan kişi en fazla ne kadar ev kredisi çekebilir yazımızdan sonra gelen talepler doğrultusunda asgari ücretle çalışan kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusuna uzmanlarımız detaylı bir açıklama yaptılar. Buna göre asgari ücretle çalışıp bankaya hiçbir borcu olmayan bir kişi ortalama olarak maaşının 10/4ünü kredi için kullanabileceği gibi 36 ay vadeli ihtiyaç kredisinde en üst limit olarak 30 bin TL kredi çekebilmektedir.

Ancak, bu miktar çekeceğiniz kredinin vadesine, toplam bankalara var olan borcunuzun durumu ve en önemlisi kredi notunuza göre değişkenlik gösterir. Örnek verecek olursak, banka hiçbir asgari ücretle çalışan kişiye direkt olarak 30 bin TL kredi vermez. Öncelikle hiçbir banka ile daha önce çalışmadığınızı veya çalıştığınızı ve düzenli kredi kartı ödemesi dışında kredi çekmediğinizi varsayıyoruz. Buna göre banka, sizi ne kadar kredi notunuz yüksek olursa olsun kredi için ödemelerde sorun yaşayıp yaşamamak adına riskli göreceği için ilk etapta 5000TL 12 ay veya 18 ay vade ile kredi talebiniz onaylanacaktır.

Siz bu krediyi zamanında ödeyerek bankaya güven aşılayacaksınız ve banka bu kredinin kapanması veya vadesinin bitmesine yakın bir tarihte tekrar size kredi vermek için otomatik bir bildirimde zaten bulunacaktır. Siz 5000TL krediyi öderseniz banka tekrar sizinle çalışmak isteyecektir. Veya bankalar ile daha önce kredili işlem için çalıştığınızı ve düzensiz ödeme performansınız olduğunu varsayalım. Bu aşamada banka size 8000TL üzerinde kredi için kesinlikle ret verecektir.

Çünkü 10 bin TL ve üzerindeki tutarlar zorunlu olarak genel merkez onayına gönderilmektedir ve genel olarak bu merkez riski yüksek müşterilerde risk almamaktadır. Bu nedenle daha önce kredi notunda sorun olmayan ve kredili işlemlerde bankalar ile gecikme vb sorunlar yaşamayıp asgari ücret alan kişiler 30 bin TL’ye kadar kredi alması muhtemel olup konuyla ilgili en net bilgisi findeks kredi notunuzu ve kredi risk raporunuzu satın alarak incelemelisiniz. Bu bilgiler ile kredinin size çıkıp çıkmama oranını siz de kestirebilirsiniz. Eğer 1300 ve üzerinde kredi notunuz varsa, son 6 ayda hiçbir gecikmeniz yoksa kredinin çıkmaması düşük ihtimaldir.

Asgari Ücretle Çalışan Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.