Banka Borcunu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir

Banka Borcunu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir
Banka Borcunu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir

Bankalara yapılan müracaatlar esnasında Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan notlar oldukça önemli kabul edilmektedir. Bu nedenle pek çok kişi başvuru işlemleri öncesinde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) notlarını sorgulamakta ve bu not üzerinden başvurularını gerçekleştirmektedir. Kredi notu kredi başvurularında beyan edilen bilgiler doğrultusunda T.C. Merkez Bankası verileri baz alınarak oluşturulmaktadır. Bu kredi notu ödemelerin düzeni, bankalar ile çalışma disiplinleri ve mevcut borç durumu gibi faktörler dikkate alınarak yükselmekte ya da azalmaktadır.

Kredi notları geçmiş dönemlerde yaşanılan ödeme disiplinsizlikleri ve gecikmeler dahilinde düşüş hızlı bir göstermektedir. Bu nedenle tüketicilerin finansal faaliyetlerini yürütebilmeleri için olumsuz kayıt oluşturabilecek düzensizliklerden uzak durması gerekmektedir. Çünkü herhangi bir olumsuz kayıt nedeni ile düşen kredi notunun yükselmesi zaman alabilmektedir. Hatta yaşanılan birtakım finansal sorunlar kişilerin kredi sicillerini çok fazla olumsuz etkilemesi nedeni ile uzun vadelerde yükselme kaydedilememektedir. İşte bu durum sonucunda sicilin düzelebilmesi için uygulanması gereken ilk yöntem ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır.

Ayrıca hükümet tarafından getirilen sicil aflarının çıkmasını bekleyen pek çok kişi de bulunmaktadır. Ancak sicil affının çıkması bir kesinlik arz etmemesi nedeni ile kişilerin farklı yöntemler uygulaması oldukça faydalıdır. Mevcut borçların ödenmesinin ardından çalışmaların yürütüldüğü bankaya müracaat edilerek sicil kaydının tekrar sorgulatılması gerekmektedir. Sorgulama sonrasında sicil kayıtlarında herhangi bir güncelleme söz konusu değil ise Merkez Bankası verilerinin güncellenmesi için bir dilekçe yazılması gerekebilmektedir.

Ayrıca kişilerin bozuk sicilleri bankaların çalışma politikalarına bağlı olarak değiştiğini belirtmekte fayda vardır. Yasal takibe alınmış, avukatlık olunmuş ve hatta 5 yıl finansal çalışmalarına ara verilmiş kişilerin bu politika ile sicilleri düzeltilebilmektedir. Kişinin sicilini düzeltmesinde en büyük yardımcı etken kredi kartlarıdır.

Kredi kartları ile yapılan alışverişlerin sonucunda ödemelerin asgari olarak değil ekstre içerisinde belirtilen tutarın tamamı olarak ödenmesi sonucunda sicilde hızlı bir şekilde düzelmeler kaydedilebilmektedir. Ancak bankaların kredi kartı başvurularına olumsuz yanıt vermesi halinde vadeli ya da vadesiz hesap içerisinde kabul görür tutardaki paraya blokaj uygulanması ile kredi kartı başvurusunun onaylanmasına olanak sunulabilmektedir.

Blokaj edilen para bloke işlemi kaldırılmadığı sürece kullanılamamaktadır. Ancak bu süre zarfı içerisinde kredi kartı ile yapılan işlemlerin ve ödemelerin dikkat edilmesi ile sicilin düzelmesini hızlandırmak mümkündür. Kredi kartı işlemlerinin son 5 ya da 6 aylık analizlerinin incelenmesi göz önünde bulundurulduğunda aynı sürelerde sicilin düzeleceği belirtilmektedir. Belirlenen bu sürenin ardından kişinin sicilindeki olumlu kayıtlar hesap içerisindeki paranın blokajının otomatik olarak kalmasını da sağlamaktadır.

Banka Borcunu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir
3.6 (71.11%) 9 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan