Krediler

Banka Dışında Kredi Veren Kurum ve Kuruluşlar

Ülke genelinde yasal düzenlemeler ile kredi ürünlerini kullandırmaya yetkili olarak finansal kurumlar ve bankalar bulunmaktadır. Kredi kullanmak isteyen tüketiciler yasal olarak bu kurumlardan yararlanabilme haklarına sahiptirler. Bu durum sonucunda tüketiciler ihtiyaçlarını karşılayabilmekte kurumlar da işleyişlerini aktif olarak sürdürebilmektedirler. Bankalar belirtmiş oldukları faiz oranları ile kredi ürünlerini kullanıma sunarken, tüketiciler de kullanılmış kredinin şartları altında belirlenen ödeme planı dahilinde geri ödemelerini gerçekleştirmektedirler. Tüm bu finansal işleyişler bir denetleme altında gerçekleşmekte olup, banka dışında kredi veren kurumlar risk teşkil edebilmektedir.

Bankaların sunmuş oldukları ürünleri kullanarak maddi sıkıntılar nedeni ile ödeme sıkıntısı çekilmesi ve aylık taksit tutarlarının zamanında ödenmemesi halinde bir sonraki kredi başvurularında olumlu yanıt alma oranı biraz düşmektedir. Mevcut borçların zamanında ödenmemesi, düzensiz ödemeler ve disiplinsiz finansal kayıtlar bir kredi notuna negatif kredi kayıtları olarak yansımakta ve bu durum sonucunda tüketiciler acil nakit ihtiyaçlarında bankalardan olumsuz yanıt almaktadırlar. Bu durumda pek çok kişi banka dışında kredi veren kurumlar ile görüşme sağlayarak ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile başvuruda bulunmaktadırlar.

Ülke genelinde banka ve finansal kurumların dışında yasal olmayan yöntemler ile çalışmakta olan kişiler, tefeciler ve kurumlar mevcuttur. Tefeciler ve bu tip kurumlar herhangi bir denetlemeye tabii olmadan ve yüksek faiz oranları ile çalışmaktadırlar. Ayrıca vermiş oldukları borç tutarlarının geri ödemelerini garanti altına almak amacı ile senet ve ipotek karşılığında işlem yapmaktadırlar. Tüketicilerin herhangi bir nedenle bankalar ile çalışamaması halinde bu gibi yasal olmayan kurumlarla çalışması sonucunda bu kurumlar kişilerin ihtiyaçlarından kar elde ederek geri ödemelerde de kişileri oldukça fazla mağdur durumda bırakabilmektedirler. Bu gibi kişi ve kurumlardan borç alarak mağdur olan ve geri ödemelerde çokça sıkıntı yaşayan kişiler mevcuttur. Bu sebeple tüketicilerin bu gibi kişi ve kurumlar ile herhangi bir çalışma içerisine girmemesi önerilmekte ve yasal yöntemler ile hizmet vermekte olan kurumların haricindeki komisyonculardan kredi talep etmemesi gerekmektedir.

Banka dışında kredi veren kurumlar içerisinde özel izinle yetki almış kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Yasal olmayan kişilerden, tefecilerden ve kuruluşlardan kredi talep edilmemesi ve bu yasal izinli kurumlara müracaat edilmesi oldukça faydalıdır. POLSAN, OYAK, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri gibi bir takım kuruluşlar tüketicilerin düşük faizli kredi kullanmalarına olanak sunabilmektedir. Ayrıca devlet başkanlığı altında kurulmuş olan KOSGEB gibi kurumlar da iş kurmak ve işini büyütmek isteyen kobiler ile tüm vatandaşlara uygun koşullar ve şartlar altında kredi desteği sağlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı