Kara Liste

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Güncelleme:

Yasal düzenlemeler doğrultusunda kredi ürünleri kullandırmaya yetkili bankalar ve finansal kurumlar bulunmaktadır. Kredi çekmek isteyen kurumlar ve tüketiciler yasal olan bu kurumlardan yararlanabilmektedirler. Bu kurumlardan tüm tüketiciler ve kurumlar nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmekte olup, kurumlar bu çalışmalar ile işleyişlerini aktif devam ettirebilmektedirler. Bankalar belirledikleri faiz oranları doğrultusunda kredi ürünlerini tüketicilere sunarken, tüketiciler de kredilerin koşulları dahilinde -belirlenen ödeme planları ışığında geri ödemelerini yapmaktadırlar. Bu finansal işlemler bir denetim altında ilerlemektedir. Bu nedenle banka dışında kredi veren kurumlar yasal ve denetleme çizgisinde olmaması sebebi ile belli oranlarda risk teşkil etmektedir.

Finansal kurumların ve bankaların sundukları finansal ürünlerin geri ödemelerinde maddi sıkıntılar sebebi ile problemler yaşanması ve aylık taksitlerin düzenli ödenmemesi durumunda bir sonraki kredi talepleri olumlu yanıtlanmayabilmektedir. Mevcut borcun belirlenen vadelerde ödenmemesi, aksatılan ödemeler ve düzensiz finansal kayıtlar kredi notuna olumsuz yansımakta ve kredi kayıtları bu tablo sonucunda tüketiciler ve kurumlar nakit ihtiyaçlarında bankalardan red cevabı alabilmektedirler. Bu nedenle günümüzde pek çok kişi ve kurumlar banka dışında kredi veren kurumlar aracılığı ile nakit ihtiyaçlarını karşılama seçeneğine başvurmaktadırlar.

Banka ve finansal kurumların haricinde yasal olmayan prosedürler ile çalışan tefeciler, kişiler, ve kurumlar bulunmaktadır. Tefeciler, kişiler ve bu gibi kurumlar bir denetlemeye tabii olmaksızın çalışmakta ve yüksek faiz oranları ile kredi ürünlerini sunmaktadırlar. Ayrıca verilen borç miktarlarının geri ödemelerini garantilemek ve risk durumlarını en aza indirmek amacı ile kişilere senet ya da ipotek karşılığında işlem yapılmasına olanak sunmaktadırlar. Tüketicilerin ve kişilerin herhangi bir sebeple bankalar ve diğer yasal finansal kurumlar ile çalışamaması durumunda bu tip yasal olmayan kurumlara müracaat etmesi sonucunda bu kurum ve kişiler tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarından kar sağlayarak geri ödemelerde tüketicileri mağdur edebilmektedirler. Bu gibi yasal olmadan çalışmalarını sürdürmekte olan kişi ve kurumlardan borç alan pek çok kişi mağdur olmakla birlikte geri ödemelerde de sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu nedenle tüketicilerin bu kurumlar ile çalışma içerisine girmemesi gerekmekte ve yasal prosedürler ışığında hizmet veren olan kurumlar haricinde komisyonculardan kredi almaması önerilmektedir.

Banka dışında kredi veren kurumlar içinde özel izinle yetki alan kurum ve kuruluşlar da yer almaktadır. Yasa dışı çalışmalar yürütmekte olan tefecilerden, kişilerden ve kuruluşlardan kredi alınmaması ve bu yasal izinler ile çalışmakta olan kurumlara müracaat etmesi doğabilecek problemler açısından oldukça önemlidir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, OYAK ve POLSAN gibi kuruluşlar tüketicilere düşük faizli kredi sunmaktadırlar. Bunların dışında devlet başkanlığı altında kurulu KOSGEB’de iş kurmak ya da işini büyütmek isteyen tüm vatandaşlara uygun şartlarda ve koşullarda kredi desteği vermektedir.

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. ıyı gunlrt kamuda memeurum hemsıreyım, ucretsız ızın sırasında kıredıelrımı duzenlı odeyemedıgım ıcın kredı puanım dustu bır kredı cekıp hepsını tek kredıde toplamak ıstıyorum. maaş aldığım banka yardımcı olmadı acaba bana yardımcı olabılırmısınız?

    1. Bu konuda maaş aldığınız banka dışında diğer özel ve devlet bankalarıyla şansınızı tekrar denemenizi öneririz.

  2. Selam 30 bin TL bankalara borcum var kapatmam gerek tek bir yere ödemek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim ödeme de sorun olmaz mail adresime cevap atarsınız mutlu olurum

  3. İzmir’de tekel bayii işletmecisiyim kredi puanım çok düşük olduğundan kredi çekemiyorum çok acil olarak 50 bin tlye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz

  4. Merhaba bankalardan kredi çekemiyorum acil nakte ihtiyacım var yardımcı olabilecekseniz acil dönüş yapar mısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı