Kredinotum.com

Banka Haricinde Kredi Verenler

Finans sektörü içerisinde yasal denetlemelere tabii çalışmalarını sürdürmekte olan banka ve finans kurumlarının yanı sıra bu gibi denetlemelerden bağımsız olarak çalışan kurumlar, tefeciler ve kişiler de bulunmaktadır. Kurumlar, tefeciler ve kişiler herhangi bir denetlemeye ve yasaya tabii olmadan  alışmakta olup, yüksek faiz oranlarında ürün ve hizmetlerini tüketicilere sunmaktadırlar. Ayrıca banka haricinde kredi verenler kullanılan ürünlerin ödemelerini garanti altına alabilmek amacı ile senet ya da ipotek karşılığında işlemlere olanak vermektedirler.

Günümüzde kişilerin ve kurumların pek çoğu bankalar ya da diğer finansal kurumlar ile bir takım prosedürler nedeni ile çalışamadığı durumlarda banka dışında keri veren kurumlar ile çalışmaya yönlenmektedirler. Bu gibi yasal olmayan kurumlara müracaat edildiğinde tüketicilerin nakit ihtiyaçlarından kar elde etme amacı güdülmesi sebebi ile pek çok kişi daha büyük mağduriyet yaşayabilmektedir. Bu tip yasal olmayan banka haricinde kredi verenler tercih edilmesi sonrasında yaşanılan mağduriyetlerin yanı sıra geri ödemelerde de sıkıntı yaşanması sonrasında ipotek ve senetler devreye sokulmaktadır. Bu nedenle tüketicilerin yasal denetlemelere tabii olmaksızın çalışmakta olan bu gibi kişi, kurum, tefeci ya da kuyumcu gibi komisyoncular ile çalışmaması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Banka haricinde kredi veren kurumlar içerisinde özel izin ile yetkilendirilmiş kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar tefeci ya da kuyumcular gibi çalışmamakta olup, yasal olarak çalışmalarını sürdürmemesi sebebi ile bankalara yapılan müracaatlarda olumsuz yanıt alan tüketicilerin bu kurumlara başvuruda bulunması gerekliliği önerilmektedir. POLSAN, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ile OYAK bu kurumlar içerisinde düşük faizler ile çalışmakta olan banka haricinde kredi verenler arasında sayılabilmektedir. Ayrıca devlet başkanlığı altında kurulmuş olan KOSGEB de işini büyütmek ya da iş kurmak isteyen vatandaşların taleplerine uygun kredi seçenekleri ile destek kredileri sunmaktadır.

Yasal düzenlemeler ile çalışmalarını sürdürmekte olan bankalar ve finansal kuruluşların haricinde kredi kullanmak isteyen tüketicilerin yalnızca bu kurumlardan yararlanması gerekmektedir. Bu kurumlar tüm kişi ve kurumlara ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullandırabilmekte ve işleyişlerini sürdürmektedirler. Bankaların sunmuş olduğu ürünlerin belli faiz oranları ile tüketicilerin kullanımına açıldığı göz önünde bulundurulduğunda diğer kişi ve kurumlarının faiz oranlarının ele alınması gerekmektedir. Kredilerin koşullarına bağlı olarak düzenlenmekte olan ödeme planları da incelendiğinde banka dışında kredi veren yerlerin büyük risk teşkil ettiğini söylemek kaçınılmaz olmaktadır.

Banka Haricinde Kredi Verenler
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.