Banka Hesabı Nasıl Açılır 2017

Banka Hesabı Nasıl Açılır 2017
Banka Hesabı Nasıl Açılır 2017

Günümüzde pek çoğumuz neredeyse tüm işlemlerimizi banka hesapları üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Para biriktirme, maaş, para transferi, otomatik fatura ödemeleri gibi çeşitli sebeplerle banka hesaplarına ihtiyaç duyulmaktadır. Peki banka hesabı nasıl açılır? Hesabınızı açmak istediğiniz bankanın şubesine gidip hesabınızı açtırabilirsiniz ya da internet üzerinden şubesiz bankacılık hizmetiyle hesabı açmak istediğiniz bankanın internet sitesinden banka hesabını kolaylıkla açabilirsiniz.

Banka Şubesinden Hesap Açma İşlemi

Banka şubesinden hesap açma işlemi için yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Banka şubesinde sıra numarası alma işleminde hesap açma ve kapatma işlemleri seçeneğinden sıra almalısınız.
  • Sıranız geldiğinde ve hesap açma talebiniz belirttiğinizde sizden nüfus cüzdanınız istenecek ve fotokopisi alınacaktır.
  • Nüfus cüzdanı üzerindeki bilgileriniz, ev-iş adresiniz, sabit-cep telefonu numaranız ve eğer çalışıyorsanız meslek bilgileriniz kayıt altına alınacaktır. Ev adresiniz, cep telefonu numaranız gibi bilgileriniz güncel olması hesap hareketlerinizin, güvenlik bildirimlerinin ve ekstrelerin tarafınıza ulaşması açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden bilgilerin doğru olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.
  • Bilgileriniz kayıt altına alındıktan sonra Bireysel Müşteri Sözleşmesi’ni imzalamanız istenecektir. İmzaladığınız sözleşmenin bir kopyasıda size verilecektir.
  • Bu işlemlerin tamamlanmasıyla banka hesabınız açılmış olacaktır. Size hesabınıza ait bir hesap cüzdanı verilecek ve yaklaşık 10 gün içinde belirttiğiniz adresinize banka hesabınıza bağlı kartınız gönderilecektir.

Şubesiz Bankacılık Hizmeti ile Hesap Açma İşlemi

Hesap açmak için bankaya gidecek vakti olmayanlar veya banka işlemleriyle vakit kaybetmek istemeyenlerin çoğunlukla tercih ettiği şubesiz bankacılık hizmeti ile hesap açmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Tercih ettiğiniz bankanın internet sitesinden banka hesabı açma talebinizle birlikte sadece kimlik bilgilerinizden oluşan ön başvuru formunu doldurmalısınız.
  • Talebiniz ve ön başvuru formunuz doğrultusunda tercih ettiğiniz bankanın personeli veya kurye ön başvuru formunda belirttiğiniz adrese gelerek, hesap açma işleminiz için sözleşmenin tarafınızdan imzalanmasını ve kullanacağınız banka kartınızın size teslim edilmesini sağlamaktadır.
  • Sözleşmeyi imzalamanız ve banka kartını teslim almanızla hesap açma işlemleriniz tamamlanmaktadır.
  • Şubesiz bankacılık hizmeti ile hesap açma işlemlerinizde banka şubelerinden açtığınız hesapların aksine; genellikle hesap işletim ücreti ve para aktarımı masrafları sizden talep edilmemektedir.
Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan