Banka Kara Listesinden Kayıt Sildirme

Banka Kara Listesinden Kayıt Sildirme
Banka Kara Listesinden Kayıt Sildirme

Bankalar, alacaklarını teminat altına alma için bir sistem geliştirdiler. Bu sistem sayesinde kredi kartları, krediler ve diğer tüm kredili ürünler için bireysel ve kurumsal olarak kanuni kurallar doğrultusunda 5 yıl silinmemek üzere kayıt altına alıp bunu 0 ile 1900 puan arasında puanlandırma ile bir not belirlemektedirler. Kanuni takip itibariyle ödenen tüm borçlar 5. yıl sonunda silinmektedir. Kanuni takibin açık olduğu süre boyunca kayıt daimi olarak aktif kalmaktadır. Banka kara listesinden kayıt sildirme işlemi için öncelikle kanuni takibinizi kaldırmış olmanız gerekmektedir.

Aksi durumda kanuni takip tarihinizden başlamak üzere 10 yıl boyunca hiçbir bankacılık faaliyetinden yararlanmayacağınız gibi vadesiz hesaplarınız dahi inceleme altında olup para girişi olduğu an bloke koyulacak, gelen ödemeniz direkt olarak borcunuza istinaden borçlu hesaba aktarılacaktır. Kara liste olarak bilinen risk raporu işlemleri insanların hayatında büyük sorun yaratmaktadır. Borcunuzu ödemiş olmanıza rağmen bankalar borç tarihinden sonra 5 yıl boyunca kayıtları silmez/silemezler. İşte bu aradaki süre boyunca bankalar ile çalışmanız çok zordur. Ancak herhangi bir bankadan, herhangi bir kredili bir ürün kullanmanız ve bunu minimum 1 sene boyunca bir kere bile gecikme olmadan çok düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir.

Bunu başarmak için de ipotekli kredi kartı kullanmanız önerilir. İpotekli kredi kartı, sizin kanuni takibiniz kapanmış olmasına rağmen kara listede olmanızdan dolayı sahip olamadığınız bir ürün olup ipotek karşılığı sahip olarak kredi notunuzu yükseltmeniz için kullanabileceğiniz bir bankacılık ürünüdür. Bu sayede kanuni takibiniz kapalı olması nedeniyle bankaların size halen güvenmiyor olması/kara listede olmanız nedeniyle kredi notunuzu yükseltemiyor olduğunuz durumda kullanarak kredi notunuzu yükseltmenize yarar.

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar ile ilgili hazırladığımız yazıyı okuyarak kara listeden nasıl kurtulacağınız ile ilgili çok detaylı bilgi buradaki yazımızda mevcut olup bu yazımız üzerinden bloke teminatı ile ilgili uzmanlarımıza yorum bölümümüzden sorularınızı iletebilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan