Banka Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı

Banka Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı
Banka Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı

Kredi ve kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız ve hapis cezası almaktan korkuyorsanız, uzmanlarımız sizler için kredi ile kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda nasıl hapis cezası almadan veya hapis cezası almamak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler ile ilgili araştırma yaparak bu yazıyı sizler için hazırladılar.

Kanuni olarak borcunuz 90 gün yasal sınırını aştıktan sonra kanuni takibe girerek borcunuzu banka tek taksit ile peşin isteme hakkına sahiptir. Genel olarak bankalar 60 gün yani 2 taksit ödenmediği zaman idari takip işlemine başlarlar. Yani sizi banka için yetkililer arayarak borcun bir an önce ödenmesi için yazılı ve sözlü uyarırlar.

İdari takip sürecinde banka size ulaşamazsa, gönderdiği ödeme ihbarnamesine cevap alamazsa 90. Gün sonunda borcunuzu avukata devrederek tahsil edilmesi yönünde 15 gün içerisinde borçluya ulaşarak hiçbir masraf almadan borcun ödenmesini isterler. Borç, 90 + 15 günlük avukat süreci toplam 105 günde ödenmezse avukat kayıtlı ikametgahınıza İLAMSIZ İCRA TAKİBİ gönderir. Bu evrakı aldığınız günden itibaren ( evde yoksanız veya almadıysanız muhtara bırakılır ve yine süreç başlar ) 7 gün içerisinde itiraz etmezseniz, bankaya var olan borcunuzu kabul etmiş sayılırsınız.

Akabinde kanuni takip süreci başlar. Banka avukatı, mal varlığınızı, kullandığınız telefon operatörlerine kadar araştırır. Tüm aile yakınlarınıza ( kanun dışı ancak yapılmaktadır! ) ulaşarak sizin borcunuzu ödemeniz konusunda baskı kurar. Bu aşamada eğer varsa mal varlığınız ( ev, araba, motor, yat, kat ) haciz işlemi uygulanır. Hiçbir mal varlığınız yoksa, sigortalı çalışan değilseniz, size ulaşarak ödeme için taahhütname ister! İşte en kriter yer burasıdır.

Öncelikle her ne koşulda olursa olsun bankaya ödeme için imza atarak ödeme taahhütnamesi imzalamamalısınız. Borcu ödemek üzere dahi olsanız, taksitlendirme yapıyorda olsanız eğer ödeme taahhütnamesi imzalarsanız ve borcunuzu her ne şartlar olursa olsun ödemezseniz direkt olarak hakim size hapis cezası verir. Her ne olursa olsun ödeme taahhütnamesi imzalamamalısınız.  İmzalamanız durumunda 3 aya kadar hapis yatarsınız ve borcunuz silinmez. Cezaevi sonrası belirli bir süre verilir, o sürede ödenmezse tekrar hapis cezası verilebilir. Yani imza atmanız sonrası o borç ödenene kadar her zaman hapise girip çıkabilirsiniz.

[ads2]

Bu nedenle her ne şart ve koşulda olursa olsun, banka avukatları aracılığıyla dosyanızın bağlı bulunduğu icra dairesine giderek ödeme taahhütnamesi imzalamamalısınız. Akabinde 3 aya kadar hapis cezası alacağınızdan dolayı borcu ödemek isteseniz de ödeyemezsiniz.

Konusunda uzman avukat ve finans yöneticilerimize konu altında bulunan yorum bölümünden soracağınız tüm sorulara anında ve hızlı cevap verilecek olup lütfen daha önce sorulmuş soruları veya makalemizde yazılan yazı içerisindeki soruları inceleyerek aynı soruları sormayınız.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan