Kredi Notu

Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükseltirim

Güncelleme:

Kredi notu tüketicinin bankalardan ve finansal kuruluşlardan almış oldukları ürün ve hizmetlerin karşılığında ödeme alışkanlıklarını gösteren bir skaladır. Kişilerin risk profilleri hakkında bilgiler aktaran bu kredi notları bankalar tarafından başvuru esnasında sorgulanarak işlemlerin ilerleyişi hakkında bir ön fikir sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır. Kredi notunun banka tarafından kabul görür seviyede olması ile başvuru onaylanmakta olup, düşük olması halinde de olumsuz yanıtlanabilmektedir.

Bankaların karar verme aşamasında büyük rol oynayan kredi notlarının yanı sıra bankaların kendi çalışmaları çerçevesinde karar alma kuralları ve kendi notları bulunmaktadır. Ancak Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınarak oluşturulan bu notlar büyük önem taşımaktadır. Ön eleme aşamasında öncelikli olarak sorgulanmakta olan kredi notu kişinin geçmiş dönem kredi kullanımlarını ve ödeme alışkanlıklarını göstermesi sebebi ile yeni alacak olduğu kredinin ödemelerinin seyrini ifade etmektedir.

Kredi notunun oluşmasında pek çok unsur ele alınmaktadır. Kredili hesapların sayısı, kredi borçları, toplam kredi limiti, kredi borçlarının kredi limitine oranı, toplam borç bakiyesi, son kredi kullanım tarihi, gecikmiş hesap sayısı ve mevcut borçlara ait tüm gecikmeler, kredi borcunun düzenli ödemeleri, ödeme geçmişlerinin uzunluğu, kullanılan kredilerin çeşitliliği, kullanılan ve kapatılmış olan kredi sayısı, son dönemde açılmış olan krediler ve bu kredilerin sayısı bu unsurlar arasında yer almaktadır.

Tüm bu finansal kayıtlar kredi notunun oluşmasında rol oynamaktadır. Bu kayıtlar doğrultusunda oluşan kredi notu ile kredi kullanılabilmekte ya da kullanılamamaktadır. Kredi kayıtlarında herhangi bir negatif işleyişin olmadığı kişiler kolayca kredi kullanabilirken, geçmiş dönemlerde olumsuz kayıtlar sebebi ile kredi notunun düşmesine sebep olan kişiler bankalar ile çalışmalar yaparken sorunlar yaşayabilmektedir. Bunun sonucunda da Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükseltirim sorusu akla gelmektedir.

Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükseltirim

Genellikle tüketicilerin yapmış olduğu kredi kartlarını kapatma ve borçlarını sıfırlama uygulaması bu aşamada bir çözüm olmamaktadır. Kredi notları geçen sürelerde ya da borçların tamamının kapatılması ile yükselmemektedir. Notun yükselebilmesi için kişinin yeniden borçlanması ve bu borcu aksatmadan belirlenen vadelerde düzenli olarak ödemesi gerekmektedir. Kişinin borçlarını kapatmasının ardından düşük limitli bir kredi kartı alması ve ödemelerini asgari olarak değil ekstre borcu üzerinden net olarak yapması ile kredi notunda hızlı bir yükselme gözlemlenebilmektedir.

Kredi notunun yükselmesinde en önemli faktör kredi kartı kullanılmasıdır. Bu dönem içerisinde düzenli aylık gelir sahibi olunması kredi ya da kredi kartı kullanılması açısından oldukça önemlidir. Kişinin gelirinin düzelmesi ve borcunun olmaması durumu halinde dahi kredi kartı kullanımındaki ufak hatalarda da kredi başvurularının olumsuz yanıtlandığını söylemek mümkündür. Bu nedenle kredi kartı kullanımında kart limitinin tamının kullanılmamasına ve her ay borcun tamamının geri ödenmesine dikkat edilmelidir. Minimum ödemeler yapılarak kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi kredi kartı borcunun artmasına ve yeniden borcun ödemelerinde sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda da kredi notunda tekrar düşüşler gözlemlenebilmektedir.

Kredi notunun hesaplanmasında kullanılmakta olan etkileyici unsurlar ve formüller tam olarak bilinmemektedir. Ancak düzenli geri ödemeler ve pozitif finansal kayıtlar kredi notu üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Bu nedenle yüksek limitlerde kredi kullanmak isteyen ancak talep edilen kredi notuna sahip olmayan kişiler düşük miktarlı dahi olsa bir kredi kullanarak kredi notunu hızlı yükseltebilmekte ve konut kredisi gibi büyük tutarlarda ve uzun vadelerde kredi seçeneğinden yararlanabilmektedir. Düzenli yapılan tüm ve her ödemeler bankalardan kredi alma aşamasını kolaylaştırmakta ve hızlı işlem yapılmasına olanak sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı