Banka Nasıl Haciz Yapar

Banka Nasıl Haciz Yapar
Banka Nasıl Haciz Yapar

Kişiler ve kurumlar nakit ihtiyaçları doğrultusunda bankalara müracaat ederek ihtiyaç duydukları kredi çeşitlerinden ve tutarından yararlanabilmektedirler. Kullanmış oldukları bu kredi tutarlarının geri ödemeleri ise hazırlanmış olan ödeme planı doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu ödeme planına sadık kalınarak yapılan düzenli ödemeler bir sonraki kredi kullanımında büyük avantaj yaratabildiği gibi düzensiz yapılan ödemeler ve gecikmeler sorunlu finansal kayıtların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bankaya olan mevcut borçların ödenmemesi halinde de bankalar bu tutarlara gecikme faizi ekleyerek tüketicinin ödemesini beklemektedir.

Bankalar geri ödemesinde sorun oluşan ve ödenmeyen borçların cezai işlemlerinde öncelikle faiz uygulamasında bulunmaktadırlar. Bu faiz tutarları ise borç tutarına ve bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca kredi kartının borcundan kaynaklı olarak ilave edilen gecikme faizi tutarları ile kredi borcunun ödenmemesi sonucunda ilave edilecek gecikme faiz tutarlarının oranları farklılık göstermektedir. Bankalar belli bir süre cezai işlem olarak gecikme faizi uygulamasından sonra tüketicinin kullanacak olduğu ürün ve hizmetlerde kısıtlamaya gitmektedir. Bu kısıtlama uygulamasında da tüketici ile iletişime geçilerek taksit tutarlarının temin edilmesini ve borçların ödenmesini talep etmektedir.  Borçların ödenmemesi durumunda ise hukuki sürecin başlatılacağını ve yasal takibe alınarak haciz işlemlerine kadar ilerleyebileceğini ifade ederek ödenmemiş borçlar tahsil edilmeye çalışılmaktadır.

[ads2]

Haciz işlemleri ise bu noktada başlamaktadır. Peki banka nasıl haciz yapar sorusuna yanıt vermek gerekir ise bankalar kendi yürütmekte oldukları yasal işlemlerin herhangi bir yanıt almaması sonrasında alacağın tahsil edilebilmesi için İcra Müdürlüğü’ne bildirimde bulunmaktadır. Bu bildirim sonrasında banka aradan çekilmekte olup, tüm yasal süreç avukatlar ve borçlu tarafından yürütülmektedir. İcra Müdürlüğü bankanın yapmış olduğu bildirim sonrasında borçlu tüketiciye tebligat göndermektedir. Bu tebligat sonrasında 7 gün içinde borç miktarının ödenmesi ya da itiraz edilmesi gerekmektedir.

Ödemenin yapılmaması ya da itiraz edilmemesi durumu sonucunda ise haciz işlemlerinin başlatılabilmesi için başka bir yol kalmamış durumdadır. Bu aşamanın sonrasında haciz memurları tüketicinin evine ya da iş adresine gelerek çalışmalara başlamaktadır. Borçlu tüketicinin bu adreslerde olmaması durumunda dahi kapının açılması ya da herhangi bir aracı ile açtırılması sonrasında haciz işlemlerini yapabilmektedirler. Memurların yasalar çerçevesinde belirtilmekte olan mal ve malzemeleri haczetmeleri sonrasında bu süreç tamamlanmaktadır. Son dönemler içerisinde ise maaşa haciz işlemleri uygulanmaktadır. Sigortalı olarak çalışmakta olan borçlu kişinin direkt olarak maaşına yasal oranlar üzerinden haciz koyularak borcun tahsiline gidilmektedir.

 

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan