Bankacı Maaşı 2018

Bankacı Maaşı 2018
Bankacı Maaşı 2018

Ülke genelinde faaliyet göstermekte olan ve statü olarak değerlendirildiğinde iyi seviyede olan pek çok meslek grubu bulunmaktadır. Ancak çalışma saatleri, izin günleri ve daha pek çok avantajları ele alındığında bankacılık mesleği en gözde meslekler arasında ön sıralarda yerini almaktadır. Ayrıca banka sayıları ve hızla yükselen şube ağı ile bankacılık mesleği içerisinde bulunmak isteyen kişi sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Diğer meslek gruplarına oranla pek çok avantaj sunan bankacılık mesleği finans sektörü içerisinde yer almak isteyen kişiler tarafından yoğun ilgi görmekteyken bu sektör içerisinde yer alan çalışanların maaşları da merak edilen en önemli konu başlığıdır.

Ülke genelinde bankacılık sektöründeki hızlı artış ve çalışan sayısının göz önünde bulundurulması ile ekonomideki yerinin büyük olduğunu söylemek mümkündür. Bu kadar yüksek rakamlara ulaşan banka ve şube sayısının içerisinde de çalışan sayısının yüksek rakamlarda olduğunu da ifade etmek kaçınılmazdır. Bankacılık mesleğinin sunmuş olduğu olanaklar ve imkanlar pek çok kişinin bu sektöre girmesi açısından teşvik niteliği taşıması pozisyonların ve maaşların merak edilmesine yol açmaktadır. Ancak 2017 yılı ele alındığında ve her bankanın çalışma politikası farklı olduğu düşünüldüğünde pozisyonuna ve çalışma süresine bağlı olarak banka personellerinin maaşlarının birbirinden farklı olduğunu söylemek mümkündür.

Banka içerisindeki personellerin gişe görevlisi, gişe asistanı, çağrı merkezi personeli, genel merkez personeli, uzmanlar ve müfettişler olarak sınıflandırıldığı söylenebilir. Bu personel sınıflandırmasında da maaşların birbirinden farklı olduğu kredinotum.com adresinde belirtilmektedir. Ancak bazı bankacılık pozisyonları ele alındığında yeni başlayan personellerin maaş skalası içerisinde 1500 TL ortalama maaş alındığını söylemek mümkündür. Pozisyon arttıkça maaşın yükseldiği de gözlemlenmektedir. Bankacılık sektörü içerisinde en yüksek pozisyonda olan müdürler ile bölge ve şube koordinatörlerinin 20.000 TL’ye kadar varan maaş aldıkları söylenebilir.

Her meslek grubunda olduğu gibi çalışma yılı maaşı etkileyen en önemli unsurdur. İşe yeni başlayan ve en temel bankacılık statüsünde faaliyet gösteren bir kimsenin çok yüksek rakamlarda maaş alamayacağını belirtmek gerekir. Çalışma süresi içerisindeki faaliyetleri, disiplini ve iş kapsamındaki konumu pozisyonun değişmesine yol açabileceği gibi maaşın zamanla yükselmesine de olanak sunacaktır. Bu nedenle her sektörde olduğu gibi işe yeni başlayan her kimse ilk olarak düşük tutarlarda çalışmakta ve faaliyetleri sonucunda hem pozisyonunda hem da maaşında yeniden değerlendirmeler yapılmaktadır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan