Bankacı Maaşları 2017

Bankacı Maaşları 2017
Bankacı Maaşları 2017

Günümüzün en popüler meslek dallarından birisi olan bankacılık mesleği birçok insanın kendini geliştirmeyi düşündüğü meslek dalları arasında da önde geliyor. İş saatlerinin belli olması, fiziki yorgunluğun az olması, oldukça yüksek maaşları ile bankacılık sektörü meslek sahibi olmayı isteyen insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
Bankalar arasındaki maaş dağılımı her bankaya göre farklılık göstermektedir. Bankanın günlük işlem hacmi, müşterilerin yaptığı işlem sayıları, bankanın konumu ve çalışan sayısı gibi faktörler banka çalışanlarının da aldığı maaşları etkilemektedir. Her ne kadar bankanın politikalarına ve diğer etkenlere göre çalışanların maaşları farklılık gösterse de bankacılık sektöründe alınan maaşların arasındaki farkın en temel etkeni banka personelinin çalıştığı mevkilerdir. Bu mevkilerde ki maaş farkının en büyük nedeni ise mevkilerde alınan sorumluluktur.

Bankacılık sektöründe yeni olan birçok insanın ilk çalıştırıldığı yer gişelerdir. Bankalara giren ve çıkan paranın toplandığı bu gişeler her ne kadar bankanın en önemli organı olsa da Gişe yetkilisi, Banko yetkilisi gibi adlandırmaları olan bu pozisyon bankacılık sektöründe en az maaşa sahip olan pozisyonudur.

Bankadan bankaya farklı etkenlerle farklılık gösteren maaşlar baz alındığında İş Bankasında görevli bir Gişe Yetkilisi 1500 TL maaş almaktayken Vakıfbank bünyesinde alan bir gişe yetkilisi 1300 TL maaş almaktadır.

Bankada görev almakta olan her personel çalıştıkları banka tarafından özel sağlık sigortası kapsamında sigortalanmaktadır. Hastanelerde çalışanları yapacağı işlemlerde her türlü tedavi türünde geniş imkanlar sunan bu sigorta, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) şahıslara vermiş olduğu haklara ekstra olarak, banka personelinin ek bir çok sağlık hakkına da sahip olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca banka çalışanlarının sahip olduğu bu haklardan birinci dereceden akraba yani tüm aile bireyleri de yararlanabilmektedir.

Banka personelinin aldığı maaşlar primler ile de değişiklik göstermektedir. Fazla mesai yapmak, yüksek primler almak da maaşınızı arttırabilecek yollardan bazılarıdır. Ayrıca banka da mesai sırasında elde edilen bazı başarılar da çalışanların maaşlarına veya primlerine bir artı olarak yansımaktadır. Bu başarıları sağlayan çalışanlara bankalar tarafından maaşlarının belirli bir oranını kapsayan ikramiyeler verilmektedir. Bu ikramiyeler verilirken de kişinin brüt maaşı hesap edilmektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan