Bankacı Olmak için Gereken Şartlar

Bankacı Olmak için Gereken Şartlar
Bankacı Olmak için Gereken Şartlar

Tüm bankalar ve finansal kuruluşların fonlarını yönlendirmekte olan ve değerlendiren ekonomik dengelerin tümünün korunabilmesi için oldukça önem taşıyan meslek bankacılık mesleğidir. Bu sebeple bankacılık sektöründe çalışmak üzere yetiştirilmiş nitelikli kişiler her daim sektör içerisinde önemli ihtiyaç kaynağıdır.

Bankacılık, günümüz mesleklerinde ve gelecek dönemlerde öneminin diğer mesleklere kıyasla hızla artma sebebiyle üniversite sınavlarına girerek Bankacılık bölümünü tercih edecek olan kişilerin öncelikle bu meslek ve bankacılık sektörü hakkındaki bilgilere detaylı bir şekilde sahip olması ve tercihlerini bu doğrultuda yapmak istemeleri ile doğru orantıdadır.

Bankacı olmak için gereken şartlar konusu bu sektörde çalışmak isteyen kişilerin oldukça sık sormakta olduğu bir sorudur. Geçmiş dönemler içerisinde bankacı olabilmek ve bu sektörde çalışabilmek için liseden mezun olmak yeterlidir. Ancak günümüzde üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinde 2 yıl okumak gerekir. Üniversitelerin kişilere vermiş oldukları eğitim programları içerisinde bankacılık mesleği için gerekli olan sorumluluklar, yönetsel görevler ile kabiliyetlerin geliştirilmesi hedeflenerek eğitim programları oluşturulmaktadır. Ayrıca genel bankacılık bilgileri, finansal muhasebe, temel bankacılık hizmetleri, ticaret hukuku, iletişim becerileri, genel sigortacılık bilgileri, temel kredi bilgileri, banka ve sigorta muhasebesi, hizmet pazarlaması, bankacılıkta bilgisayar uygulamaları, banka ve sigorta hukuku, müşteri ilişkileri yönetimi ve risk ve fon yönetimi gibi konular hakkında detaylı eğitimler almaktadırlar. Kişiler etkin yetkinlik haline geldiğinde ise sektörde yerini almakta ve tüm sahip olduğu donanımla çalışmaya başlamaktadır.

Her meslek gruplarında olduğu gibi bankacılık sektöründe de gereken belli başlı bir takım özellikler istenmektedir. Bu özellikler arasındaysa matematik ve ekonomi alanları ile ilgilenilmesi, iletişimin güçlü olabilmesi, düzenli, titiz, tertipli ve dikkatli olunmasının yanı sıra yeniliklere açık ileri görüşlü olunması gerekmektedir. Üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinin bitirilmesiyle Bankalarda, Sermaye Piyasası Aracı Kurumlarında, Kredi Analizi Kamu Finans Kurumları, Leasing Şirketleri, Sigortacılık, Uluslararası Denetim Şirketleri ile İşletmelerin Finans Bölümlerinde faaliyet gösterebilirler.

Bankalarda etkin bir şekilde faaliyete başlamak ve çalışabilmek için; mezun olunduktan sonra kişinin bankaların aramış oldukları kriterler doğrultusunda uyguladıkları politikalara uyum sağlanarak işe başlamak mümkündür. Bazı bankalar da Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) dikkate alarak personel ihtiyaçlarını giderirken, bir takım bankalar kendi bünyesinde oluşturdukları politikalar ve şartlar ile alım yapmaktadırlar. Hatta bazı bankalar belirtilen bu uygulamaların dışında kişileri mülakata tabi tutmaktadırlar.

Bankacı Olmak için Gereken Şartlar
4.1 (82.5%) 8 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan