Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı

Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı
Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı

Bankacılık sektörünün ve finans sektörü içerisindeki gelişmelerin hızla artmasına bağlı olarak bu sektöre ilgi yoğun olarak artış göstermektedir. Ayrıca bankacılık mesleğinin çoğu kişi tarafından özendiği meslek grubunda olmasının yanı sıra giyim tarzı, çalışma konforu ve maaş seviyesinin iyi olması nedeni ile de pek çok kişi tarafından oldukça ilgi duyulan meslek gurubu içerisinde yerini almaktadır. Peki Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı ki bu sektör içerisinde yer almak mümkün olsun.

Bankacı olabilmek için bankacılık eğitimlerinin verilmiş olduğu üniversitelere giriş yapılması gerekmektedir. Üniversitelerin bankacılık ya da bankacılık ve sigortacılık bölümlerinin okunması ile bankacılık sektörü içerisinde yer almak mümkündür. Ayrıca meslek liselerin bankacılık, bilgisayarlı muhasebe, borsa hizmetleri, dış ticaret, emlak, işletme, muhasebe, sigortacılık gibi bölümlerini okumuş olan kişiler de ön lisans programlarına sınavsız olarak girerek bankacı olabilmektedirler.

Meslek liseleri sonrasında sınavsız geçiş bölümleri haricinde veya normal liselerden mezun olunması ile ÖSYM başkanlığınca yapılmakta olan seçme sınavlarına girilerek eşit ağırlıklı puan alınması ile bu bölümlere yerleşmek mümkündür. Ön lisans programlarının bitirilmesinin ardından yine ÖSYM tarafından yapılmakta olan dikey geçiş sınavı ile Bankacılık ve Finans, Ekonometri, İktisat, Ekonomi, Sermaye Piyasası, Uluslar arası Finans gibi bölümlere geçiş yapılabilmektedir.

Bankacılık bölümünün okunması bu alanda bir işe sahip olunması açısından yeterli olmamaktadır. Bankacılık mesleğinin gerektirmiş olduğu bir takım koşullar ve özellikler bulunmaktadır. Bankacı olmak isteyen bir kimsenin matematik ve ekonomi ile iyi derecede ilgisi olması ve bu alanlarda başarılı olması gerekmektedir. Ayrıca bankacıların sürekli olarak kişiler ile iletişimde olduğu düşünüldüğünde iyi iletişim kurma kabiliyetinin bulunması da istenmektedir. Sabırlı, dikkatli, kapalı ortamlarda ve ofis ortamlarında çalışabilecek kişiler güler yüzle olarak finans sektörü içerisinde yerini almaktadırlar.

Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı
3.5 (70%) 6 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan