Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı

0
33 views
Bankacı Nasıl Olunur
Rate this post

Bankaların ve tüm finansal kuruluşların fonlarını değerlendirebilen, yöneten ve ekonomik dengeleri koruyabilen personellerin tümüne bankacı olarak nitelendirmek mümkündür. Bu nedenle bankacılık sektörü içerisinde çalışmak üzere yetiştirilen nitelikli kişilere her daim ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle günümüzde banka ve bankaların şubelerinin hızla artış göstermesi sebebi ile bu ihtiyaç gittikçe daha da fazla olmaktadır.

Bankacılık, günümüzde ve özellikle de gelecek dönemlerde diğer mesleklere nazaran önemini hızla arttırması sebebi ile pek çok kişi bankacılık sektörüne adım atmak istemekte ve bankacı olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna yanıt aramaktadır. Bankacı olabilmek için geçmiş dönemlerde üniversite okuma şartı aranmaksızın liseden sonra bankacı olunabilmektedir. Ancak bu meslek dalına çok fazla rağbet olması sebebi ile artık bir takım bankalar personellerini seçerken üniversite mezunu koşulunu öne sürmektedir. Bu mesleğe adım atabilmek için ise bankacı olmak isteyen kişinin üniversite sınavlarına girmesi ile Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü tercih etmeleri gerekmektedir.

Üniversitelerin açmış oldukları Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri 2 yıllıktır. Bu iki yıllık bölümü okuyarak ve başarılı bir şekilde tamamlayarak bankacılık sektöründe kişiler yerlerini almaktadır. Üniversitelerin bu bölümde vermiş oldukları eğitim programları dahilinde bankacılık mesleğinde olması gereken tüm sorumluluklar, yönetsel görevler ve tüm kabiliyetler geliştirilerek kişilere aktarılmakta olup, mesleğin tüm koşullarını yerine getirebilecek personelleri yetiştirmektedir. Finansal muhasebe, ticaret hukuku, genel bankacılık bilgileri, sigorta muhasebesi, temel bankacılık hizmetleri, hizmet pazarlaması, banka ve sigorta muhasebesi, hizmet pazarlaması, temel kredi bilgileri, genel sigortacılık bilgileri, banka ve sigorta hukuku, müşteri ilişkileri yönetimi, bankacılıkta bilgisayar uygulamaları, risk ve fon yönetimi ve iletişim becerileri derslerinde bankacılık sektörüne ait olan ilgili tüm derslerin eğitimlerini alarak etkin yetkinlik haline gelmektedirler. Bu eğitim süreci sonrasında da bankacılık sektöründe yer alarak donanımlı bir şekilde hedeflenen konuma doğru adım atmak mümkün olmaktadır.

Her mesleğin gerektirdiği koşullar olduğu gibi bankacılık mesleğinin de kişilerde bir takım özellikleri taşımasını ön görmektedir. Bu koşullar arasında bankacılık sektörüne girecek olan kişilerin matematik ve ekonomi konularına yatkın olması gerekmektedir. Ayrıca güçlü iletişim becerisine sahip olunması ve düzen, tertip, titiz olunması da gerekmektedir.

Kişilerin 2 yıl süren eğitimlerinin bitmesinin ardından bankalarda etkin faaliyete bankalarda, Sermaye Piyasası Aracı Kurumlarında, kredi analizi ve kamu finans kurumlarında, sigortacılık şirketlerinde, uluslararası denetim şirketlerinde ve işletmelerin finans bölümlerinde başlayabilmektedirler. Unutmamak gerekir her bir bankanın kriterleri değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar Kamu Personeli Seçme Sınavı doğrultusunda personel alımını gerçekleştirebilirken, bazı bankalar da kendi belirlemiş olduğu politikalar gereğince alım yapmaktadırlar. Ayrıca tüm bunların yanı sıra günümüzde bir takım bankalar kişileri mülakata da tabii tutabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Hafta Sonu Havale Yapılır Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER