Kredinotum.com

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Açılır ve Kullanılır

Kiralık kasa kiralama işlemlerinde ilk olarak işlem yapılacak olan bankada hesap mevcut ise işlemler oldukça kısa sürmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her bankanın kiralık kasa ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle bankada kiralık kasa nasıl açılır ve kullanılır hususundan önce kiralık kasa ücretleri için fiyat bilgisinin alınması gerekmektedir. Daha sonrasında uygun kasa fiyatı veren banka ile anlaşma yapılması daha karlı olmaktadır. Bankanın tercih edilmesinin ardından bankada hesap açma işleminin yapılması gerekmektedir. Hesap açma işleminde ise banka ikametgah senedi ve nüfus cüzdanını talep etmektedir. Bu belgeler ile hesap açma işlemi yapılmaktadır.

Banka hesap açma işlemi sonrasında bir adet vesikalık fotoğraf ile bankada kiralık kasa açılışı başvurusu yapılabilmektedir. Tek kullanıcılı bir kiralık kasa açılışı gerçekleşecek ise hesaba ilişkilendirilmektedir. Banka tarafından iki adet anahtarın teslim edilmesi ile kiralık kasa kullanıma açılmaktadır. Ortak kullanım için kiralık kasa başvurusunda ise diğer yetki verilecek olan kişiye vekalet verilmesi gerekmektedir. Bu uygulamada bankalar arasında değişiklik gösterebilmektedir. Birtakım bankalar kendi vekaletnameleri ile de ortak kasa açılışını gerçekleştirebilmektedir.

Kasa açılışının yapılmasının ardından her gün kasayı kullanmak mümkündür. Ancak bankaların çalışma prosedürleri gereğince bu bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de bankalar kasa kullanımı sırasında masraf ücreti talep edebilmektedirler. Ancak bu husus her bankada kullanılmamaktadır. Kiralık kasa ücretleri ise 200 TL ile 500 TL arasında olup, 300 TL ile 600 TL arasında depozito karşılığında kiralanabilmektedir.

Kiralık kasanın anahtarının kaybolması halinde bankaya durumun iletilmesi gerekmektedir. Şubeye çilingir çağırılmasının ardından müşterinin kontrolü altında kiralık kasanın kilidi açılmaktadır. Ancak bu işlem için de bankalar çilingir ödemesini müşterinin adına faturalamaktadır. Bu ücretin ödenmemesi halinde de banka kiralık kasa açılışı sırasında tahsil etmiş olduğu depozito ve yıllık kullanım bedeli üzerinden bu tutarı tahsil etmektedir.

Kiralık kasa zaman aşımına uğrayabilmektedir. Ancak burada belirtilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Kiralık kasaya ait ödemelerin gerçekleşmemesi ve noter huzurunda kiralık kasanın kırılması halinde kasa içerisinde eşyalar kayıt altına alınmaktadır. Zaman aşımına uğrama süreci de bu an itibaren başlamaktadır. Bu tarih itibari ile on yıl süre ile bankaya herhangi bir başvurunun gerçekleşmemesi halinde banka tüm eşyalar üzerinden zaman aşımını gerçekleştirmekte olup, hazineye devretmektedir.

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Açılır ve Kullanılır
Yıldızlandır

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.