Kredinotum.com

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Artık günümüzde bankacılığın hızlı bir şekilde ilerlemesi ve banka sayısının gün geçtikçe artması sebebi ile pek çok birey birkaç banka ile çalışabilmektedir. Ancak bazız kişiler yalnızca tek bir işlemi yapabilmek için açtıkları hesapları bir üre sonunda kullanmayarak unutmaktadır. Açılmış bu hesapların da zamanla kullanılmaması durumunda zaman içinde hesap içindeki paraların da unutulmasına sebep olmaktadır.

Hesaplarda unutulan düşük ya da yüksek tutarlardaki paralar için bankalar kişilere bildirimde bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin belli bir süre sonrasında unutmuş oldukları ya da kullanmadıkları hesaplar içerisindeki paraların unutulması da mümkün olmaktadır. Banka hesaplarında unutulan tüm paralar da zaman içinde 10 yıl) zaman aşımı adı altına toplanarak bankaların kendi hesaplarına geçirilmekte ya da Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na aktarılmaktadır.

Bankada unutulan para mevcut ise zaman aşımına uğrayacak olan mevduatlar, katılım fonları, alacaklar ve emanetler Türkiye Bankalar Birliği’nin sunmuş olduğu internet sayfası ile kolaylıkla sorgulanarak takip edilebilmektedir. Bankada unutulan paralar Türkiye Bankalar Birliği’nin internet adresi zamanasimi.org aracılığı ile Bankada Unutulan Para Sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Zaman aşımına uğramak üzere olan hesaplar TBB’nin sunmakta olduğu bu adres ile kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi için oluşturulan bu sistem içinde unutulan paralar liste halinde yayınlanmaktadır. Sorgulama işlemi için bireyin isminin ve soyadının yazılması ile işlem yapılması yeterlidir. Daha sonrasında ise sayfanın alt bölümünde bulunan ve güvenlik niteliği taşıyan resmin içerisindeki kodlarının girişiyle sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Sisteme girişin yapılmasıyla Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemlerini tamamlamak mümkündür. Kişilerin bankada unutmuş olduğu tüm paralar bu sistemin avantajları sayesinde görülebilmekte ve yayınlanan liste sayesinde güncellenmektedir.

Sorgulama işlemleri yalnızca kişilerin kendi üzerlerine olan hesaplar için değil herhangi birisine ait hesapları için de sorgulama yapabileceği bir sistemdir. Bu gibi işlemler için sorgulama yapılabilmesi için kişinin sadece ismi ve soyadını yazmak yeterli olmaktadır. Ardından sayfanın sonundaki güvenlik kodunun girilmesi ile sorgulama işlemi tamamlanmaktadır. Bu işlem aile fertleri içerisindeki herhangi bir kişinin bankada unutmuş olabileceği paralar da sorgulanabilmektedir. Hesapta unutulan para mevcut ise bireye bilgi verilmesinin ardından paranın hesaptan çekilmesi ve alınması için işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Bankada unutulan para için yapılmış olan sorgulama sırasında unutulan para mevcutsa ilgili bankanın şubesine başvuru yapılarak işlem hakkında bildirimde bulunmak gerekmektedir. İşlem için yazılan dilekçenin verilmesi ile unutulan kolaylıkla para geri alınmaktadır.

Bankada Unutulan Para Sorgulama
3.8 (76.36%) 11 yıldız

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.