Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır

Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır
Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır

Bankada var olan kredinizin ödemesi sonrası borcu yoktur yazısı almak, veya ödemesini tamamen yaptığınız kredi kartına dair borcu yoktur yazısı almak istiyorsanız, hiçbir banka kredi veya kredi kartı ödemesi biten müşterisine borcu yoktur yazısı vermemektedir. Böyle bir talep maalesef karşılanmamaktadır. Ancak borcu yoktur yazısı veya ibraname, sadece kanuni veya idari takip sonrası ödemesini yapan müşterilere verilmektedir. Eğer bir kredi veya kredi kartı ödemeniz kanuni veya idari takip sonrası borcu ödenmişse, banka size borcu yoktur yazısı olarak bilinen ancak ibraname olan yazıyı vermek zorundadır. Bizde sizler için bu yazımızda bankadan borcu yoktur yazısı nasıl alınır sorusuna cevap hazırladık.

[irp posts=”2532″ name=”Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir”]

BORCU YOKTUR YAZISI NASIL ALABİLİRİM: Öncelikle tüm borcunuzu ödedikten sonra banka ile görüşüyorsanız görüştüğünüz müşteri temsilcisinden, avukatla görüşüyorsanız avukattan veya borcunuz varlık yönetim şirketlerine devredildiyse ve borcunuzu varlık yönetim şirketlerinden herhangi birisine ödüyorsanız varlık yönetim şirketindeki yetkiliden ibraname talep etme hakkınız var. Ödeme akabinde aynı gün veya en geç bir sonraki gün borcunuzu ödediğinize dair ibranameyi banka, avukat veya varlık yönetim şirketi size vermek zorundadır. Vermemesi, ertelemesi veya umursamaması durumunda yetkili kişiye noter kanalıyla bir ihtarname çekmelisiniz ve 7 gün içerisinde ödeme ibranamesini göndermesini istemelisiniz.

İBRANAME NASIL ALABİLİRİM: Yetkiliyle görüşürken borcu yoktur yazısı istiyorum yerine ibraname istiyorum derseniz, işlemleriniz daha doğru yöntem ve yasal çerçevede ilerler. Çünkü, hiçbir banka veya yöneticisi size borcu yoktur yazısı veremez. Borcu yoktur yazısının anlamı, bankaya hiçbir borcu yoktur anlamına gelmektedir. Siz, bir kredi kartından dolayı sorun yaşamış ve ödeme yapmış olabilirsiniz, başka bir kredi kartı veya kredi borcunuz olabilir. Bu nedenle ibraname talep etmelisiniz. Borcu yoktur yazısı istemeniz durumunda size borcu yoktur yazısı veremeyecelerini söyleyebilirler. Borcunuzu ödedikten sonra ibraname istiyorum derseniz anında işlemleriniz gerçekleştirilir.

İBRANAME NE İŞE YARAR: İbraname, sizin bankaya, ibranamede yazan tarih ve bilgiler doğrultusunda borcunuz kalmadığını gösteren belgedir. Bu belge ile başka bir bankadan kredi talebinizde, o bankaya olan borcunuzun ödenip ödenmediği bazen görünmeyebilir. Banka sizden ibraname talep edebilir. Bu ibraname sonrası yeni banka ile sorunsuz çalışırsınız. Ancak elinizde ibraname olmazsa bankanız borcun halen ödenmediğini düşünerek sizinle çalışmak istemeyebilir.

İBRANAME ÜCRETLİ Mİ: İbraname, bankanın borcunuzu ödediği zaman size ücretsiz olarak vermek zorunda olduğu bir belgedir. Hiçbir banka çalışanı, memuru, yöneticisi, avukat veya varlık yönetim şirket çalışanı sizden ibraneme için para isteyemeyeceği gibi BDDK’da belirtilen masraf ve komisyon listesinde ibraname adı altında bir bildiriyle tahsilat yapılamayacağı belirtilmektedir.

Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır
4.8 (95%) 4 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan