Bankadan İhtarname Geldi!

Bankadan İhtarname Geldi!
Bankadan İhtarname Geldi!

Bireysel ihtiyaçlar çerçevesinde bankalardan kullanılmış olan krediler ve kredi kartları yaşantımızı kolaylaştırdığı gibi borçların ödenmemesi durumunda da son derece ciddi problemler yaşanmasına neden olmaktadır. Öncelikle kredi yasal takibe düşmeden kredi çekilen banka noter aracılığıyla kişilere ihtarname çeker ve belli bir süre vererek gecikmiş olan kredi taksitlerini ya da ödenmemiş olan kredi kartı borcunun kapatılmasını ister. Bu aşamada da tüketiciler Bankadan İhtarname Geldi konu başlığını ve yapılması gerekenleri araştırmaktadır.

Bu süre de genel olarak 30 gün olarak belirtilmiştir. 30 gün sonunda da verilmiş olan zaman zaten belirtilmiş olacaktır. Ödenmemiş olan kredi borcunun ihtarnamesinin ardından verilen süre zarfında borcun ödenmemesi durumunda da dosya bankanın avukatına verilir ve bütün kredi borcunun tahsili yapılma işlemi yani icra süreci başlamış olur. Aynı koşullar ödenmemiş olan kredi kartı için de geçerli olmaktadır.

Ödemelerde gecikmeye düşmüş olan 2. taksit ardından banka kişilere ihtarname yazar ve noter aracılığı ile kişilere tebliğ eder. Yani böylece yasal süreç başlamış olur. Size verilen süre ile beraber 3. taksitin ödenmemesi durumunda ise yasal takip koşulları tamamlanır ve bu durumda avukat devreye girerek, borcu icra yolu ile tahsil etme yoluna gider.

Bu süreçten sonra kişiler hakkında icra kararı almak için İcra Müdürlüğü’nce kişilere yeniden ihtarname gelir ve borcun hepsini 7 gün içinde ödemek için size zaman sunulur. Bu tebliğ ile beraber mal bildiriminde bulunmanızı talep eder. Uzmanların kişilere önerisi ise maaşlı çalışıyorsanız maaşınızdan bu borcun kesilmesi için talepte bulunmanız olacaktır. Maaşın 4/1’inin kesileceği bu urumda borç icra kanalı ile ödenecek, bununla birlikte icra masrafları ve avukatlık ücretleri de kişilere kalacaktır.

Ayrıca konut ya da otomobil kredi nedeni ile takibe ve icraya düşmeniz durumunda, koşulsuz olarak konuta ya da araca banka tarafından el konulmaktadır. İpotekli olan malın bankaya geçmesi pek de zor bir işlem değildir. Yine aynı süreç işlemekle birlikte size tanınan 7 gün sonunda icra kararı alınır.

Size ait olan bütün maaş, ikramiye, hak ediş ve diğer gelirlerinize icra konur ve yasal oranlarda kesinti yapılır. Eğer herhangi bir gelir ya da maaş yoksa üstünüzde bulunan mal ya da evdeki eşyalara kadar alınabileceğiniz gibi yasal yaptırımı hapis cezası almanız bile mümkündür.

Böylesi kötü bir duruma gelmeden önce banka ile irtibata geçerek, özellikle kredi kartının yeniden yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz. Kredi kartı borcunu taksitlendirebilirsiniz. Diğer krediler için bu uygulama zor olmakla birlikte ne yazık ki kredi çekme imkanı da sona ermiş olacaktır.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan