Diğer

Bankalar Dosya Masrafını Geri Ödüyor mu 2017

Güncelleme:

Bildiğiniz gibi 2012 yılında çıkan bir yasa ile bankalardan kredi çekerek dosya masrafı adı altında ihtiyaç kredilerinde 499TL’ye kadar dosya masrafı alınıyordu. Taşıt kredilerinde 799TL’ye kadar olup Mortgage kredilerinde bu alınmaması gereken dosya masrafı 1099TL’yi buluyordu. Yasanın  kabul edilmesiyle kullanıcıların Tüketici hakem heyetine başvurarak bu masrafları geri iade almasının yolu açılmış olup milyonlarca kişi iade için dava süreci başlatmıştı. Bankalar bu geri ödemeleri yapmamak için bir çok yöntem geliştirmiş olsa da iadeler yapılmaktaydı.

2014 yılında bankalar bu dosya masraflarının iade edilmemesi için kredi verdikleri müşterilere dava açmayacaklarına ve dosya masrafı adı altındaki paranın iadesini talep etmeyeceklerine dair sözleşme imzalamak zorunda bırakıldılar. Halen bu sözleşme imzalatılmakta olup, bu sözleşmeyi imzalamalarına rağmen dava açan kişiler paralarını geri iade alamadıkları gibi bankanın avukat masrafını da ödemek zorunda bırakılıyorlar. Bu, bankaların yeni geliştirdiği sistem tamamen kanuna uygun olup, 2014 yılı dahil olmak üzere sonrasında kredi çeken kimse bankalara dosya masrafının iadesi için dava açamamaktadır.

Ancak 2014 yılı öncesinde yani 2017 yılı itibariyle 10 yıl öncesine kadar 2006 yılı ile 2014 yılı arasında kredi çeken kişiler, banka şubesine giderek kullanmış olduğu kredinin tüm sözleşme, evrak ve makbuzlarını talep edebilirler. Banka hiçbir şekilde sizden bu dekont veya sözleşme için para talep edemez ve etmeyecektir. Akabinde dosya masrafı için iade sürecine gidebilirsiniz. Yani eğer 2006 ile 2014 yılı arasında herhangi bir şekilde kredi kullandıysanız, ihtiyaç – taşıt veya mortgage kredisi için kesinlikle bankaya iade için dava açmaktan çekinmeyiniz. Halen bu iadeler sürmektedir. İade ile ilgili dava sürecini belirtilen şartlara uyuyorsanız kendiniz hiçbir masraf yapmadan sürdürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı