Kredinotum.com

Bankalardan Hakem Heyetine Başvurunuz için Aranarak Teklif mi Aldınız

Son dönemlerde Hakem Heyeti başvurularından kaynaklı olarak pek çok kişinin telefonu sıklıkla çalmaktadır. Hakem Heyeti’nin başvurularının iade alınması dosya masraflarının yarınısın iade edilmesi hususunda çok fazla görüşmeler yapılmaktadır. Hakem Heyeti’ne yapılan başvuruların pek çoğu müşterilerin lehine sonuçlanmakta olup, bu sonuçlar sonrasında bankalar çıkan kararlara paralel olarak tutarları müşterilerin hesaplarına aktarmak durumunda kalmaktadırlar.

Hakem Heyeti başvuruları sonrasında mahkeme aracılığı ile bankalara gönderilmekte olan dosyalar bankaları işlem yapma hususunda zorlamaktadır. Çünkü mahkemelerde alınan kararların pek çoğu müşteri lehine olup, bu kararlar sonrasında bankaların ödeyecek olduğu tutarlar içerisinde müşterilerin avut vekalet ücretlerine kadar pek çok masraf kalemi kaybeden tarafa yani bankaya yansıtılmaktadır. Bu nedenle bankalar son dönemlerde Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılmakta olan başvurular sonrasında heyetin bankadan bilgi talep ettiği süre içerisinde bankalar müşterilerinin şikayetlerini geri çekebilmesi adına anlaşmaya varabilmek için görüşmeler yapmaya çalışmaktadır. Bu aşamada da pek çok tüketici bankalardan gelen telefon karşısında ne yapması gerektiğini düşünmektedir.

Bir üst paragrafta belirtildiği gibi bankalar tarafından tüketicilerden tahsil edilmekte olan 500 TL tutarlar için Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat edilmesi halinde heyet tarafından bankaya yapılan dönüşler sonrasında bilgi talep edilmektedir. Bankalardan Hakem Heyetine Başvurunuz için Aranarak Teklif Mi Aldınız daha sonrasında bu teklifle birlikte dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Son dönemlerde Ziraat Bankası, Akbank ve Garanti Bankası gibi pek çok banka bu görüşmeler sonrasında müşterilere geri dönüş yaparak tahsil edilen bu tutarlar için yarı yarıya bir teklif vermekte olup, ilgili şikayetin geri çekilmesini talep etmektedirler. Ancak Tüketici Hakem Heyeti’nin çalışmaları ve kararları sonrasında bu tutarın net olarak tahsil edileceği düşünüldüğünde bu teklifler pek fazla cazip olmamaktadır.

Bankaların bu başvurular sonrasında tüketicileri araması sonrasında bir anlaşmaya varılması halinde heyetin işlemlerini ve bu süreci beklemeden tutarları tahsil etmek mümkündür. Ancak bu tip bir anlaşma yöntemine gidilirse tutarın hesaba aktarılması sonrasında tüm alacaklardan feragat edildiğine dair muvafakatnamenin imzalanması gerekmektedir.

Bankalardan Hakem Heyetine Başvurunuz için Aranarak Teklif mi Aldınız
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.