Bankaların Çalışma Saatleri

Bankaların Çalışma Saatleri
Bankaların Çalışma Saatleri

Son dönemlerde gerek devlet tarafından gerekse özel sermaye tarafından kurulan bankalar fazlasıyla çoğalmıştır. Bunun sonucu olarak da bankalar kendi çalışma saatlerinde düzenlemeye gitseler de hemen hemen her bankanın çalışma saatleri birbiri ile benzerlik göstermektedir. Ülkemizde hizmet gösteren çoğu banka genellikle 08.30 – 09.00 arasında açılmaktadır. Bu saatlerde açılan bankalar genellikle 17.00 – 17.30 civarında kapanmaktadır. Bankalar müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için bazı zamanlar öğle tatili dahi yapmamaktadır.

Bankaların Öğle Arası ne Kadar Sürer?

Bankalar da her kurumun ve işyerinin yaptığı gibi öğle arası yapmaktadır. Bu öğle aralarının süresi devlet bankalarında genellikle 1 saat olsa da özel bankaların öğle araları 1 saatten az veya biraz daha fazla sürebilmektedir. Bunun nedeni bankada bulunan yoğunluk ve müşteri fazlalığı olabilmektedir.

Bankaların Resmi Tatilleri Ne Zaman?

Devlet banklarında çalışan kişiler resmi tatil olan günlerde her devlet dairesinde olduğu gibi izinli sayılmaktadırlar. Özel sermayeli bankalarda ise devlet bankalarına göre bu durum biraz daha farklıdır. Özel sermayeli banklarda iş yoğunluğuna veya banka politikasına bağlı olarak tatiller değişebilir buna dini tatillerde dahildir. Devlet bankalarında ise dini bayramlarda da çalışanlar izinli sayılmaktadır.

Bankaların Ek Mesai Saatleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizde faaliyet göstermekte olan birçok banka 17.00 – 17.30 saatleri arasında kapanmaktadır. Fakat çoğu özel sermayeli bankada o gün yetiştirilmesi gereken işlere bağlı olarak çalışanlar mesaiye kalmaktadırlar. Bu mesailerin süreleri ise her bankada değişiklik göstermektedir ve ek mesai saatlerini yapılan işin bitip bitmemesi belirlemektedir. Bu ek mesaiye kalan kişiler banka tarafından ek ücret aldıkları için bazı banka çalışanları kendileri ek mesaiye kalmayı tercih edebilir.

Bankalar Hafta Sonu Açık mı?

Ülkemizde hizmet veren bankalar çalışanlarına izin yaptırabilmek adına hafta sonu yani cumartesi ve Pazar günleri kapalı olmaktadırlar. Bu durum devlet ve özel sermayeli bankalarda değişmemekte ve farklılık göstermemektedir.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan