Kara Liste

Bankaların Kara Listesindeki Biri Kredi Çekebilir mi

Güncelleme:

Bankalar ve finansal kuruluşlar para odaklı çalışmaları sebebi ile tüm işlemlerinde güvene dayalı faaliyetleri yürütmektedirler. Kullandırmış oldukları ürünlerini faiz ve vade günlerinde tahsil edilmesine dayalı çalışmalar yapsalar dahi bu işleyişin aksamaması adına ürünlerini kullandıracak oldukları müşterilerinin finansal yaşantılarını incelemektedirler.

İşte bu aşamada tüketicilerin kredi notu sorgulanmakta ve düşük kredi notuna sahip ya da kara listede olan tüketicilerin çalışmalarına sınırlama getirilmektedir. Finansal açıdan kullanılan ürünlerin geri ödemelerinde problemler yaşamış, ticari anlamda risk teşkil eden ve yeterli oranda ödeme gücü bulunmayan kişiler bankalar ile çalışmalarında olumsuzluk ve engeller ile karşılaşabilmektedirler. Bu aşamada da özellikle kara liste uygulamasına takılan tüketiciler tarafından da Bankaların Kara Listesindeki Biri Kredi Çekebilir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Finansal çalışmalarında ve kredibilite skorajında sorun olan ya da Bankaların Kara Listesindeki Biri Kredi Çekebilir mi sorusu bu aşamada ele alınmaktadır. Bankaların gerekli görmüş olduğu koşul ve şartların yerine getirilmesi ile her tüketici kredi ve kredi kartı kullanabilme şansına sahiptir. Ancak kara liste uygulamasına tabii olan ve bankalar ile çalışmalarına kısıtlamalar getirilmiş olan kişiler için bu durum biraz farklı seyretmektedir.

Kara Liste Nedir

Kara liste, Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınan, daha önce kullanılmış kredilerin ödemelerinde sorun yaşayan ve negatif kayıtların içerisinde barındırdığı kişilerin isimlerini içermektedir. Bu listede ismin varlığı söz konusu ise listeden çıkabilmek için öncelikle mevcut tüm borçların ödenmesinin ve ardından belirlenen sürede beklenilmesinin gerektiğini belirtmek gerekmektedir. Listeden çıkılmadığı taktirde kredi ve kredi kartı başvurularında olumsuz yanıtlar ile karşılaşmak mümkündür.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır

Kara listede adı geçen kişinin kredi kullanabilmesi için mevcut borcun ödeme yapıldığı tarih itibari ile 5 yıl boyunca beklemesi ve bu sürenin sonunda adının kara listeden silinmesi gerekmektedir. Bu durumda finansal yaşantısında risk teşkil etmekte olan müşterilerin çalışmalarına kısıtlama getirme amacını taşımaktadır.

Ancak kara listede olan kişilerin kredi ve kredi kartı kullanımlarına kısıtlamalar getirilmiş gözüküyor olsa dahi bu politika bankaların çalışma koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. Geçmiş dönemlerde kara listeye tabi olan kişilerin ürün ve hizmetlerden yararlanması kısıtlanmakta olup, günümüzde bir takım bankalar kara listede olanlara kredi seçenekleri sunabilmektedir.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir

Kara liste uygulaması kredi başvurularında ele alınan tek kriter değildir. Bankalar kredi başvurusu yapmış olan tüketicilerin gelir durumlarını da incelemektedir. Bu incelemeler esnasında KKB kredi notu da önemli bir faktördür. Kara listede olan bir kişinin bankadan kredi kullanabilmesi için alternatif seçenek olarak sunulan ipotek karşılığında kredi seçeneği büyük avantaj yaratmaktadır. Bankaya bir mülkün ipotek gösterilmesi ile banka riskini en aza indirmiş olmakta ve kredi başvurusunu onaylamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı