Kredinotum.com

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Son aylarda kişisel finans yönetimi ve analizleri hususunda findeks kredi notu öğrenme platformu tüketicilerin yoğun ilgisi görmekte ve merak edilmektedir. Kredi notu sorgulama işlemlerinde kişiler ve kurumlar kendi notları hakkındaki işlemleri yürütebilirken aynı platform üzerinden başkasının kredi notunu öğrenme işlemlerini de gerçekleştirebilmektedir. Başkasına ait olan finansal kayıtların sorgulanabilmesi aynı sistem üzerinden oldukça kolaydır. Ancak şahsi sorgulamanın dışında ayrıntılı bir işlemdir. Bir başka kimsenin kredi notunu sorgulayabilmek için ilk olarak Findeks’e giriş yapılması gerekmektedir. Kredi notu sorgulamasında giriş yapılan sekmeler üzerinden “kişinin kredi notunu öğren” sekmesi üzerine gelinerek giriş yapılmalıdır.

Yapılan işlem sonrasında kredi notu öğrenilmek istenilen kişinin T.C. kimlik numarasının ve hangi banka ile çalışmakta ise o bankanın seçilerek güncel telefon numarasının yazılması gerekmektedir. Gerekli olarak işaretlenmiş boş alanların doldurulmasının ardından sorgulama yapılacak kişiye bir SMS gönderilmektedir. Kişinin giden mesaja “evet” demesi sonrasında belirlenen ücret karşılığında kredi notunu sorgulamak mümkündür. İşlem bedeli olarak 4 + 3,5 TL talep edilmektedir.

İşlemin yapılması hususunda unutulmaması gereken en önemli konu ise kredi notu sorgulanacak kişinin çalışmakta olduğu herhangi bir bankada güncel telefon numarasının bulunması ve bu mesaja evet yanıtı vermesi gerekmektedir. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu’nun kişilerin finans sektörü içerisindeki kredibilite skorajlarını göstermekte olan findeks kredi notu online işlemlerde üçüncü kişilerin kredi notlarını, risk raporlarını ve çek raporlarını inceleyebilmek için karşı tarafın bu işleme onay vermesi gerekmektedir.

Başkasının kredi notunu öğrenme işlemleri kira ödemelerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için ev sahibi olan kişiler tarafından kiracıları adına yapılmaktadır. Ayrıca herhangi bir kefalet söz konusu olması halinde kefil olunacak kişinin kredi notu sorgulanarak kefil olma durumu değerlendirilebilmektedir. İş ortaklıkları halinde de kişilerin ve kurumların finansal analizlerini inceleyerek ve kredi notu sorgulaması yaparak değerlendirme yapmak mümkündür. Ortaklardan herhangi bir tanesinin olumsuz kayıtları finansal ve iş ortaklığı hususundaki kararları değiştirebilmektedir. Bu nedenle kişiler pek çok iş anlaşmalarında, evliliklerde ve kefalet durumları söz konusu olduğunda karşı kişinin kredi notlarını sorgulayarak finansal risk durumlarını değerlendirebilmekte ve bu not skoru dahilinde bir karar verebilmektedirler.

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.