Kredinotum.com

Borsa Kaçta Açılıyor Kaçta Kapanıyor

BIST’de gerçekleştireceğiniz pay senedi işlemleri için mevzuatın kabul etmiş olduğu farklı emir yöntemleri ve türleri bulunmaktadır.  Bu emir türleri şu şekilde özetlenebilir: İşlem sistemine girilecek emirlerde aşağıda belirtilen iki fiyat belirleme yönteminden birinin seçilmesi zorunludur.

Limit (LMT): Limit emir, belirlenen limit fiyat seviyesine kadar işlem gerçekleştirmek için kullanılan emir yöntemidir. Bu yöntem kullanıldığında fiyat ve miktar girilmesi zorunludur.

Piyasa (PYS): Emrin girildiği anda ilgili sözleşmede piyasada bulunan en iyi fiyatlı emirden başlayarak emrin karşılanması amacıyla kullanılan emir yöntemidir. “Piyasa” yöntemi seçildiğinde ekranda oluşan “En İyi Fiyat” seçeneğinin işaretlenmesi durumunda ise emir sadece Piyasada o anda bekleyen en iyi fiyat seviyesindeki emirlerle eşleşir.

Kalanı Pasife Yaz (KPY): Emrin girildiği anda tamamının gerçekleşmesi esas olmakla birlikte, tamamının gerçekleşmemesi durumunda kalan miktarın maksimum pasif emir miktarına kadar olan kısmının, emrin yöntemine göre limit fiyatından ya da gerçekleştiği son fiyat üzerinden pasife limit emir olarak yazılması için kullanılan emir türüdür.

Gerçekleşmezse İptal Et (GIE): Girildiği anda, pasifte karşı tarafta bekleyen emirlerin durumuna göre emrin tamamının gerçekleşmesi, aksi takdirde tamamının iptal edilmesi için kullanılan emir türüdür.

Kalanı İptal ET (KIE): Girildiği anda, pasifte karşı tarafta bekleyen emirlerin durumuna göre emrin tamamının veya bir kısmının gerçekleşmesi, aksi takdirde gerçekleşmeyen kısmının iptal edilmesi için kullanılan emir türüdür.

Şarta Bağlı (SAR): Bu emir türü, emri giren tarafından ilgili sözleşme için belirlenen fiyattan (aktivasyon fiyatı) ya da alış emirleri için daha yüksek ve satış emirleri için daha düşük fiyatlardan Piyasada işlem olması durumunda, emrin işlem sisteminde aktif hale gelmesi amacıyla kullanılır. Şarta bağlı emir türünün kullanılması durumunda, emir giriş yönteminin yanı sıra aktivasyon fiyatının da belirtilmesi zorunludur.

Emir girişinde emrin sistemde geçerli olacağı süreye ilişkin aşağıda yer alan dört seçenekten birinin seçilmesi gerekmektedir.

Seans  Emri (SNS): Emir, sadece girildiği seansta geçerlidir. Seans sonuna kadar eşleşmezse işlem sistemi tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Günlük Emir (GUN): Emir, girildiği günde geçerlidir. Gün sonuna kadar eşleşmezse işlem sistemi tarafından otomatik olarak iptal edilir.

İptale Kadar Geçerli Emir (IKG): Emir, girildiği seanstan itibaren iptal edilene kadar geçerlidir. Bu emir süresi seçildiğinde, emrin iptal edilmediği ve eşleşmediği durumda, emir sözleşmenin vade sonuna kadar geçerli olur ve vade sonunda işlem sistemi tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Tarihli Emir (TAR): Emir, işlem sistemine girilirken belirtilen tarihe kadar geçerlidir. Belirtilen tarihe kadar eşleşmezse ya da iptal edilmezse, bu tarihte gün sonunda işlem sistemi tarafından otomatik olarak iptal edilir. İşlem sisteminde, sözleşmenin vade sonundan daha ileri bir tarih girilmesine izin verilmez. “SNS” ve “GUN” emir tipleri için günlük fiyat değişim limitleri geçerlidir. “IKG” ve “TAR” emir tipinin seçilmesi durumunda, günlük fiyat değişim limitlerinin dışında emir girilebilir. Bu tip emirler fiyat değişim limitlerine dahil olduklarında işleme konu olurlar.

BORSA KAÇTA AÇILIYOR KAÇTA KAPANIYOR – BIST İŞLEM SAATLERİ

1’inci SEANS

09.15 – 12.30

Açılış Seansı

09.15 – 09.45

Emir Toplama

09.15 – 09.40

Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri

09.40

Piyasa Yapıcı – İlk Kotasyon Girişi

09.40 – 09.44

Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama

09.44

Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi

09.45 – 12.30

Tek Fiyat Seansı

09.45 – 12.30

Emir Toplama

09.45 – 12.25

Tek Fiyatın Belirlenmesi

12.25

2’inci SEANS

14.00 – 17.40

Açılış Seansı

14.00 – 14.15

Emir Toplama

14.00 – 14.10

Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri

14.10

Piyasa Yapıcı- İlk Kotasyon Girişi

14.10 – 14.14

Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama

14.14

Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi

14.15 – 17.30

Tek Fiyat Seansı

14.15 – 17.33

Emir Toplama

14.15 – 17.30

Tek Fiyatın Belirlenmesi

17.30

Kapanış Seansı

17.30 – 17.38

Emir Aktarımı

17.30 – 17.33

Emir Toplama

17.33 – 17.36

Kapanış Fiyatlarının Belirlenmesi

17.36

Kapanış Fiyatından/Tek Fiyattan İşlemler

17.38 – 17.40

Borsa Kaçta Açılıyor Kaçta Kapanıyor
2 (40%) 3 yıldız

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.