Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2017

Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2017
Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2017

Hamile kalmadan önce çalışmakta olan kadınlar hamile kalıp, bebeklerini dünyaya getirdikten sonra bir süre iş dünyasından uzak kalabiliyorlar ve daha sonra da yeniden iş bulmaları güçleşebiliyor. Dolayısı ile devlet annelerin yasal doğum izinlerinin ardından işlerine devam etmeleri ile bir proje gerçekleştirdi ve bununla birlikte anneler işlerine kaldığı yerden devam ederek, çalışma hayatlarını sürdürebilecekler. Çalışan annelere kreş yardımı 2017 yılında da Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından ortak olarak finanse edilmektedir.

Kredi desteği ile çalışan annelerin evde bakım hizmeti almaları sağlanırken, proje öncelikle iki şekilde gerçekleştirilmektedir. 0 ile 24 ay arasında olan bebeklerin evde bakım hizmetine başvurarak, özel sektörde çalışmakta olan anneler bu hizmetten yararlanabilmektedir. Başvurular da evdecocukbakimi.net web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

[irp posts=”1469″ name=”Kreş Yardımı”]

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde hükümetin değerlendirdiği ve yürürlüğe soktuğu bu proje ile birlikte artık çalışmakta olan anneler evde bakım hizmeti alabilecek ya da kreş yardımı talebinde de bulunabilecekler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan proje yalnızca pilot bölgelerde uygulanmakla birlikte projenin başarı sağlaması durumunda bütün ülkede yürürlüğe girmesi bekleniyor. Çalışan annelerin, çalışma hayatından uzak kalmaması ve aile bütçesine katkı sağlaması amaçlanan proje ile anneler yeni bir iş kurabilecekler ya da mevcut işlerine devam edebilecekler.

Çalışmakta olan annelere kreş desteği hala belli pilot bölgelerde devam etmekle birlikte deneme aşamasını sürdürmekte. Kreş desteği olarak verilen para da 300 ile 400 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Kreş desteği almak için başvuruları, yaşadığınız bölgenin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gidebilir ve sizden talep edilen gerekli belgeleri sunarak yapabilirsiniz.

Kreş desteği ve evde bakım hizmetleri şu anda İzmir, Bursa ve Antalya illerinde pilot olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru yapmak için de sizin ve bebeğinizin bu illerden bir tanesinde birlikte ikamet etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bir iş yerinde sigortalı şekilde tam zamanlı olarak da mesaide bulunmanız gerekiyor. Aldığınız maaşın brüt ücreti, asgari ücretin brüt bedelinin iki katına çıkmaması lazım ki bununla birlikte doğum izin süresinin de sona ermiş olması gerekiyor. Yani 6 haftalık yasal annelik izninin sona ermiş olması gerekiyor.

Kadının eşinden boşanmış olması durumunda bile bu destekten yararlanabilmektedir. Projenin genel amacı kayıtlı kadın işçi istihdamının sayısının arttırılmasıdır. Dolayısı ile siz de yukarıda bahsi geçen illerde ikamet ediyorsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan