Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2017

Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2017
Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2017

Sosyal Devlet anlayışı gereği bugüne kadar hep halkının yanında olan hükmet bazı noktalarda Avrupa’dan geri kalmış durumda. Özellikle anne, baba ve bir çocuğun bütünleşmesiyle oluşan çekirdek aile vs. minik kurumlarda bir takım yardımların esirgenmemesi gerekirken maalesef bu tip ciddi konularda geçmişten günümüze kadar gelen ihmalin yenilerde düzeltilme çalışmaları sürdürülmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda planlanan “kreş yardımı”  konusunu uzun zamandır gözlerden uzak tutmuştu. Ancak gündeme tekrar alınan kreş yardımı parası için bugünlerde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Kimlerin kreş yardımından yararlanabileceği, kreş yardımı yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği gibi bir takım konular hepimizin merak ettikleri arasında. Çalışan anneye bakıcı parasının yürürlüğe girdiği zamanlarda kreş yardımı parası raflara kaldırılmıştı. Ancak bu yasa bugünlerde tekrar gündemde. Özellikle küçük çocuk sahibi olan aileleri sevindirmek, onları maddi anlamda rahatlatmak ve annelerin iş hayatlarında gözlerinin arkalarında kalmaması için çalışmalara başlandı.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı İçin Gereklilikler

Bu kapsamda etraflıca yapılan alan araştırmaları sonucunda kreş yardımı, öncelikli olarak eşinden boşanmış ya da eşi vefat etmiş annelere, akabinde dul annelere ve geçim sıkıntısı çeken babalara yapılacak. Ancak kreş yardımının ne kadar olacağı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.  Çocuğunuzun da 0 ila 4 yaş aralığında olma zorunluluğu bulunuyor. Yasayla bu kriterde olan kimselere verilen kreş yardımı geri ödemesiz olarak sağlanacaktır. Böylece yasa kapsamında çalışmakta olan anneler kendi işlerine daha rahat adapte olabileceklerdir.

Bu proje ile ekonomik zorluklarla çocuk büyütmek zorunda kalan kişilerin yüklerinin hafifletilmesi hedeflenmektedir. Bu yardım sayesinde anne ve babalar çocuklarını rahat bir şekilde kreşlere gönderebilecekler. Anneler gibi babalar da bu uygulamadan yararlanabilecekler tabi ki. Bu projeyle çocuklarını tek başlarına büyütmek zorunda kalan anneye ve babaya destek olunması amaçlanmaktadır. Ülkemizde bazı kamu kuruluşlarında memurlar çocuklarını bırakabilsinler diye kreşler yapılmıştır. Ancak memurların 4 ile 0 yaş arasında olan çocukları için mevcut kurumlarda kreş bulunmaması durumunda, bu memurlara da kreş parası ödenecektir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2017
5 (100%) 5 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan