Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi
Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi

Artık bankalar tüm kesimlere hitap etmekte ve kredi vermektedir. Bankalar belirli dönemlerde çalışmayan ev hanımlarına kredi vermek için kampanya yaparak ev hanımlarını da ticaret içerisinde tutmaya çalışmaktadır. Gerçekten var olan ev hanımlarına kredi veren bankalar genel olarak ihtiyaç kredisi adı altında kredi vermektedir. Sadece kampanya olarak belirli bir isim adı altında ve şartlar ile kredi notu Türkiye standartları üzerinde olan ev hanımları da kredi alabilmektedirler. Bankalar kredi verirken finansal geçmiş ve finansal geleceğiniz olan risk analizi yaparlar. Çalışmayan ev hanımı sigortası olmadığı için kredi alması kanuni olarak imkânsızdır. Ancak bankalar bazı yöntemler ile bunu aşarak kredi verebilmektedir.

Bazı bankalar ev hanımlarına özel kredi kartı çıkartarak bunu kanuni olarak sınırlandırılan 9 aylık taksite bölerek hem düşük faiz hem dosya masrafı ile sigorta masrafsız olarak ev hanımlarına kredi kullandırmaktadır. Eğer kredi kullanacak ev hanımının daha önceden kanuni takip veya son 18 ay içerisinde kredili bankacılık ürünlerinde gecikme varsa bankalar ipotek olmadan kesinlikle kredi kartı veya kredi kullandırmamaktadır.

Ev hanımları kredi kullanabilmesi için ipotek vermek durumundadır. Çünkü herhangi bir iş ve gelirinin olmaması nedeniyle banka için yüksek risk olarak görülmekte olup ev, arsa veya araç gibi bir ürün üzerine ipotek koyarak kredinin ödenmemesi durumunda haciz yoluna giderek hacizli malın satışı ile zararını giderebilmektedir. Bunun içinde ipotek edilecek ürün değeri 100.000TL ise 75.000TL üzerinde kredi kullandırmayarak riski minimuma indirirler. İhtiyaç kredisinde üst limit 50.000TL olduğu için 50.000TL ipotekli ürününüz için banka size 35.000TL üzerinde kredi vermeyerek onaylamayacaktır. Çalışmayan ev hanımlarına kredi veren bankaların başında Garanti Bankası gelmektedir.

Tartışmasız olarka ev hanımları ve öğrenciler için bir çok kampanya yaparak kredili ürün kullandıran Garanti Bankası dışında Finansbank, HSBC Bankası, INGBank gibi bankalar da ev hanımlarına kredi veya kredi kartı sunmaktadır. İş Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi bankalar bu konularda hiçbir kampanya yapmayarak kredili ürün için yüksek şartlar isteyerek standart çalışanlara dahi ürün vermemektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan