Çalışmayan Kredi Çekebilir mi

Çalışmayan Kredi Çekebilir mi
Çalışmayan Kredi Çekebilir mi

Bankalar konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve daha birçok kredi ürünü türlerini tüketicilerin kullanımına sunmakta ve bu kredi türlerini geliştirerek daha avantajlı bir hale getirebilmek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedirler. Bankaların sunmuş olduğu bu ürünlerden yararlanılması hususunda da bir takım koşulların ve kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk olarak bir kimsenin kredi notunun iyi bir seviyede olması ve düzenli aylık gelirinin bulunması gerekmektedir.

Bordrolu çalışmakta olan kişilerin kredi notlarının iyi olması halinde gelir ve gider dengelerinin belli ve kayıtlı olması sonucunda bankalardan kredi almaları oldukça kolaydır. Ancak sigortalı olarak çalışmayan veya hiç çalışmayan kişilerin kredi kullanımı konusunda bir takım farklı prosedürler uygulanmaktadır. Çalışmayan kredi çekebilir mi sorusu sıklıkla sorulmakta olduğu günümüzde bordrolu olarak çalışmayan kişilerin kredi kullanımı hususunda bilgi vermek mümkündür.

Kredi başvuruları esnasında bankaların incelemiş oldukları bilgiler içerisinde başvuru sahibinin hesaplarında altı aylık sigorta primlerinin yatırılıp yatırılmadığı hususu bulunmaktadır. Sigorta primlerinin ödenmesi ve bu koşulun yerine getirilmesi halinde başvuru sahibinin talebi o an itibari ile çalışmıyor olsa dahi onaylanmaktadır. Ancak bazı durumlarda sigorta primlerinin yatırılmış olması ve başvuru öncesinde 6 aylık prim zorunluluğunun yerine getirilmesi kredi kullanımı hususunda yeterli olmamaktadır. Kişinin gelir belgesini bankaya beyan etmesi nedeni ile altı aylık primin yanı sıra bu koşul da zorunlu tutulmaktadır.  Ancak bu durum sonucunda da çalışmayan kredi çekebilir mi sorusuna farklı bir alternatif seçenekler ile de yanıt verilebilmektedir.

Kişinin çalışmaması halinde bir gayrimenkul sahibi olması da olumlu yanıt alabilmesi için alternatif bir seçenektir. Gayrimenkul sahibi olunması düzenli bir gelir kaynağı niteliği olarak ele alınması sebebi ile mal beyanı yapılması ile bu süreci değiştirmek mümkündür. Ayrıca taşıt ya da otomobil gibi malların beyanı da bu süreci kolaylaştırabilmektedir. Kredi sicilinin temiz ve düzenli olması ile bu koşullar karşılığında çalışmayan kişiler kredi kullanabilmektedir. Ayrıca belirtilen bu koşulların belli oranda karşılanması ve iyi bir sicile sahip kefil gösterilmesi de kredi başvurusunda olumlu etkiler yaratmaktadır. Vade mevduat hesapları ve hesaplar üzerinden verilen otomatik ödeme talimatları da kredi başvuruları esnasında olumlu izler oluşturması sebebi ile çalışmayan kişilerin kredi kullanmasına yardımcı olmaktadır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan