Kredinotum.com

Cep Telefonundan EFT Nasıl Yapılır

Bankacılık işlemleri içerisinde bulunan Elektronik Fon Transferi yani EFT tüm kişiler tarafından para transferi için aktif olarak kullanılmaktadır. EFT işlemleri kişiler ve kurumlar tarafından para gönderme ve ödeme işlemlerinde uygulanmakta olan bir transfer işlemidir. EFT işlemlerinde para gönderiminin sağlanabilmesi için transfer bilgilerinin doğru girilmesi ile çok kısa bir sürede işlem sonlandırılabilmekte ve gönderilecek olan para karşı banka hesabına direkt olarak geçmektedir. EFT işlemlerinde para gönderiminin yapılabilmesi için ödeme yapılacak olan kişi ve kurumun banka bilgileri ile ödeme bilgilerinin doğru bilinmesi gerekmektedir. Elektronik Fon Transferinin doğru ve kesin bir biçimde yapılabilmesi için ve paranın doğru banka hesabına geçebilmesi için bu bilgiler işlem sırasında banka tarafından talep edilmektedir.

Elektronik Fon Transferi işlemlerinde paranın kimin tarafından yapılmış olduğu ve gönderen bölümleri kesinlikle doldurulması gereken bilgilerdir. Bu sebeple EFT işlemlerinde gönderici olan bölüm gizlenmemekte ve gizli işlem yaparak bir başka kişinin banka hesabına para transferi yapılamamaktadır. Ayrıca para aktarımı yapılacak olan kişinin fon transferi sırasında hangi banka hesabına transfer yapılacağı da doğru bir biçimde belirtilmeli ve yanlış girilen tüm bilgiler işlemin onaylanmamasına sebep olmaktadır.

Elektronik Fon Transferi işlemleri bankacılık kanalları üzerinden ve yeni nesil teknolojinin yansımaları ile gelişen bankacılık hizmetleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu bankacılık kanalları içinde yer alan ve internet ağı ile yapılabilmesine olanak sunan mobil bankacılık üzerinden de EFT işlemleri yapılabilmektedir. Bankaların mobil bankacılık kanallarından yararlanabilmek için ilk olarak internet bankacılığı için bankaya müracaat edilmesi gerekmektedir. Bankanın internet bankacılığı şifresinin alınmasının ardından mobil bankacılık uygulamasının telefona indirilmesi ile cep şubeye giriş yapılmaktadır.

Cep şubeye giriş yapılmasının ardından uygulama içerisindeki para transferleri alanına gelinerek burada yer alan EFT işlemi içerisinden herhangi bir bankaya para transferi yapılabilmektedir. EFT işleminin internet üzerinden cep telefonundan yapılması durumunda EFT alanı içinde bulunan hesap numarası ve IBAN bilgileri bulunmaktadır. Para transferinin hesap numarası ile yapılması söz konusu olduğunda para gönderimi yapılacak bankanın şube kodunun ve hesap numarasının yazılması gerekmektedir. Ayrıca alıcı adının ve soyadının da banka hesabında kayıtlı olan tam ad ve soyad şeklinde yazılması gerekmektedir. Tutarın yazılmasının ardından da gönder butonuna basılması sonrasında EFT işlemi tamamlanmış olmaktadır. EFT işleminin 24 haneli IBAN numarası ile gönderilmesi durumunda da TR ile başlayan numara dizisinin yazılması gerekmektedir. Hesap numarası ile yapılmış olan EFT işlemlerinde geçerli olan hususlar IBAN numarasında da geçerlidir. Eksik ve yanlış bilgilerin girilmesi sonrasında EFT işlemi onaylanmamakta ve para gönderimi gerçekleşmemektedir.

Cep Telefonundan EFT Nasıl Yapılır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.