Kredinotum.com

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 2017

Hükümetin Seçim vaatlerinden birisi olan gençlere 5 bin TL evlenme yardımı ile ilgili yıl sonunda resmi gazetede yayınlanan bültene göre bankalardan çeyiz hesabı açtırarak 3 yıl boyunca para biriktiren kişilere devlet 5 bin TL yardım sağlayacağını açıkladı. Öncelikle şartların tamamlanması gerekmekte olup sonrasında birikim için çeyiz hesabı açılmalıdır. Buna göre 27 yaşını aşmamış olmak en büyük kriterdir. Hiç evlenmemiş olmak, daha önce hiç devlet yardımı almamış olmak şartlardan bir diğerleridir.

Hükümet tarafından açıklanan bilgilerde 27 yaşına kadar evlenmek isteyen gençlere verilecek olan çeyiz yardımının Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile çeyiz hesabı hangi bankada açılır sorusu sorulmaya başladı. Şartları ve koşullarında en fazla 24 yaşına kadar evlenmemiş gençler ve 18 yaş altındaki çocuğu olan aileler çeyiz hesabı açmak için tüm bankalara başvuru yapabileceklerdir. Bankadan açılan çeyiz hesabına aylık ya da üç aylık olarak minimum 3 yıl düzenli olarak ödeme yapan kişilere devlet sözleşme içerisinde belirtilen süre sonunda maksimum 5.000 TL yardımda bulunacaktır.

Herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açan hesap sahibinin devlet yardımından yararlanabilmesi için 27 yaşını doldurmadan önce evlenmesi ve evlenmeden önce de en az 3 yıl boyunca hesaba 100.000 ile 1.000 TL arasında ödemelerini düzenli olarak yapması ayrıca ödeme planına sadık kalarak aksatmaması gerekmektedir. Aylık plandaki ödemelerin 3 defadan fazla aksaması durumunda da devlet yardımı kesilmektedir. Unutmadan, banka hesabı açtırmak için 24 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir. 24 yaşını aşan kişiler + 3 yıl eklendiği zaman 27 yaş limitini geçmesi nedeniyle destek alamamaktadır.

Yardım almaya hak kazananlar evlilik cüzdanlarını evlendikten sonra maksimum 6 ay içerisinde bankaya teslim etmeleri gerekmektedir. Çeyiz hesabı hangi bankada açılır sorusuna yanıt verilmesinin ardından bankalardaki çeyiz hesaplarının denetimi bilgi sistemleri kapsamında olduğunu belirtmek gerekmektedir. Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafınca yapılacak olar denetlemelerde bankalar hesaplar ile ilgili bilgileri bu kurula vermekle yükümlüdürler. Ayrıca bankaların çeyiz hesapları ile ilgili yapacakları ilan, reklam ve diğer kampanya duyurularında “Çeyiz Hesabı” ifadesini kullanmaları da zorunlu tutulmuştur.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 2017
Yıldızlandır

Yorum

  • 1
  • 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.