Kredinotum.com

Çeyiz Hesabı Açma Şartları Nelerdir

Hükümet tarafından açıklanan bilgilere göre 27 yaşına kadar evlenecek olan çiftlere verilecek çeyiz yardımı düzenlemesi Resmi Gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yayımlanan bilgilere göre pek çok kişi tarafından merak edilen çeyiz hesabı açma şartları nelerdir hususundaki merak edilen tüm konu başlıkları da açıklığa kavuştu.

Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre en fazla 24 yaşında olan ve henüz evlenmemi olan gençler ile 18 yaş altı çocuğu bulunan aileler çeyiz hebası açtırabilmek için bankalara müracaat edebiliyorlar. Açılan çeyiz hesabına aylık veya 3 aylık olarak en az üç yıl düzenli bir şekilde ödeme yapanlara devlet sözleşme içerisinde belirtilen süre sonunda en fazla 5.000 TL’lik yardımda bulunuyor.

Çeyiz hesabı sahiplerinin devlet yardımından yararlanabilmeleri için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliklerini yapmış olmaları ve yine evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100.000 ile 1.000 TL arasında düzenli yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca bu ödeme planının da aksatılmaması gerekmektedir. Aylık planlarda ödemelerin 3 defadan fazla aksaması halinde de devlet katkısı kesilmektedir. Devlet çeyiz yardımı almaya hak kazanmış olan kişiler evlilik belgelerini evlendikten sonra en fazla 6 içerisinde bankaya teslim etmeleri gerekmektedir.

Çeyiz hesabı açmak isteyen kişilerin bankalara yapacak oldukları bireysel müracaatlarda ve başvurularda açılan çeyiz hesaplarına birtakım şartların sağlanması sonrasında devlet en fazla 5.000 TL katkı yapıyor ve yönetmelikte bu düzenlemeler gereğince zorunlu şartlar bulunuyor.  Ortak çeyiz hesabı açılmayacaktır ve bir kişinin birden fazla hesabı bulunmamalıdır. Açılan çeyiz hesabının bankalar arasında transfer edilmemesi gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için veliler ya da vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilir. Hesabı açan kişiler yalnızca bir defa hesaba 15.000 TL’ye kadar para yatırabilir.

Çeyiz hesabı şartları içerisinde ödemelerin aylık ya da 3 aylık şekilde düzenli yapılması vurgulanmaktadır. Düzenli ödemelerdeki alt limit sınırı 100 TL olup, üst sınır ise 1.000 TL7dir. Katılımcının aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde 3 defadan, üç aylık ödeme planını seçmesi halinde de bir defadan daha çok ödemesini aksatmaması gerekmektedir. Kişinin devlet yardımını alabilmesi için 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmış olması ve evlilik tarihi öncesinde en az üç yıl boyunca hesaba düzenli olarak ödeme yaparak ödeme planına sadık kalması gerekmektedir.

Çeyiz hesabı devlet katkısı ödeneği evlilik tarihindeki birikim miktarının %20’sini ve en düşük 5.000 TL’yi geçmiyor. Devlet yardımı düzenli ödeme süresi de 36 ile 47 ay olanlara yardım tutarı 4.000 TL, 48 ile 59 ay olanlar 4.500 TL, 60 ay ve üzerinde olanlar ise 5.000 TL’ye geçmiyor. Devlet yardımı da bakanlık bütçesine bu ödenek amacı ile konulan bütçeden karşılanacak.

Çeyiz hesaplarının denetimleri bilgi sistemi dahilinde olup, Hazine Kontrolörleri Kurulu’nca yapılacaktır. Bankalar çeyiz hesabı ile ilişkili her türlü bilgileri bu kurula verecek ve hesap sahiplerinin devlet yardımı hakkını kazanması halinde devlet yardımının tamamı ile hesap içerisindeki birikim tutarı, başvuru tarihinden geçerli 1 yıllık asgari net tutara gelen karşılığı da nafaka borç tutarları hariç haczedilememektedir. Çeyiz hesabı yönetmeliği kapsamındaki bu tutarlar her yıl Vergi Usul Kanunu’nca tespit edilmiş olan ve yeniden değerlendirme oranları kadar arttırılacaktır. Bankalar çeyiz hesapları ile ilgili yapacak oldukları reklamlar, ilanlar ve buna benzer duyurularda çeyiz hesabı ifadesinin kullanılması da zorunludur.

Çeyiz Hesabı Açma Şartları Nelerdir
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.