Kredinotum.com

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır

Hükümet tarafında eylem planı kapsamında hayata geçirilmeyi bekleyen esnaf, çiftçi ve özellikle gençlere yönelik eylemlerdeki kararnameler ve bir yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu düzenlemeler kapsamında bankada hesap açtırarak 3 yıl boyunca para biriktiren kişilere devlet 5.000 TL’ye kadar çeyiz yardımı yapacaktır. İlk evlilik için yapılacak olan yardımda kişinin 27 yaşından önce evlenmesi şartı bulunmaktadır.

Hükümet tarafından açıklanan bilgilerde 27 yaşına kadar evlenmek isteyen gençlere verilecek olan çeyiz yardımının Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile çeyiz hesabı hangi bankada açılır sorusu sorulmaya başladı. Şartları ve koşullarında en fazla 24 yaşına kadar evlenmemiş gençler ve 18 yaş altındaki çocuğu olan aileler çeyiz hesabı açmak için tüm bankalara başvuru yapabileceklerdir.

Bankadan açılan çeyiz hesabına aylık ya da üç aylık olarak minimum 3 yıl düzenli olarak ödeme yapan kişilere devlet sözleşme içerisinde belirtilen süre sonunda maksimum 5.000 TL yardımda bulunacaktır. Herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açan hesap sahibinin devlet yardımından yararlanabilmesi için 27 yaşını doldurmadan önce evlenmesi ve evlenmeden önce de en az 3 yıl boyunca hesaba 100.000 ile 1.000 TL arasında ödemelerini düzenli olarak yapması ayrıca ödeme planına sadık kalarak aksatmaması gerekmektedir.

Aylık plandaki ödemelerin 3 defadan fazla aksaması durumunda da devlet yardımı kesilmektedir. Yardım almaya hak kazananlar evlilik cüzdanlarını evlendikten sonra maksimum 6 ay içerisinde bankaya teslim etmeleri gerekmektedir. Çeyiz hesabı hangi bankada açılır sorusuna yanıt verilmesinin ardından bankalardaki çeyiz hesaplarının denetimi bilgi sistemleri kapsamında olduğunu belirtmek gerekmektedir. Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafınca yapılacak olar denetlemelerde bankalar hesaplar ile ilgili bilgileri bu kurula vermekle yükümlüdürler. Ayrıca bankaların çeyiz hesapları ile ilgili yapacakları ilan, reklam ve diğer kampanya duyurularında “Çeyiz Hesabı” ifadesini kullanmaları da zorunlu tutulmuştur.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.