Kredinotum.com

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

Bilindiği gibi devletimiz, yeni evlenecek çiftlere 5 bin TL’yi aşmamak üzere devlet yardımı yapma kararı almıştı. Buna göre öncelikle çiftler çeyiz hesabı açtırmak ve bu hesapta birikim yapma zorunluluğu getirilmişti. Her ne kadar bu yasa kanun olarak onaylanmamış olsa da halen bazı maddeleri tartışılmaktadır. Yaş sınırı olarak 27 yaş üst limit olması, 3 yıl boyunca aktif düzenli para birikiminin yapılıyor olması gibi ağır şartlardan dolayı muhalefetten onay alamayan bu yasa ile ilgili halen tartışmalar sürmektedir. Kanun teklifinde kesin olarak bakılan maddelerden birisi de çeyiz hesabıdır.

Çiftler devletten 5 bin TL evlilik yardımı alabilmeleri için öncelikle çeyiz hesabı sahibi olmak zorunda ve bu hesapta en az 3 yıl boyunca birikim yapmak zorundadır. 3 yıl boyunca birikim yapan çift en fazla 5 bin TL evlilik yardımı alacaktır. 7 Nisan tarihinde yürürlüğe giren 6337 sayılı yasa doğrultusunda devletimiz devlet katkısı sağlayacak olup yeni evlenen çiftlerin öncelikle herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırmaları, bu hesaplarında 3 yıl boyunca düzenli birikim yapmaları şartı getirmiştir.

Biriken paranın %20’si oranında devletimiz çeyiz yardımı yapacaktır. Buna göre düzenli olarak 3 yıl boyunca 50 bin TL birikim yapan yeni evlenen çiftler 3 yılın sonunda 5 bin TL çeyiz yardımı alacaklardır. Ancak bu yasa teklifi halen yasalaşmamış olup uzmanların tahminine göre 2016 yılının ilk 6 ayında kanunlaşacaktır.

Yasa teklifinin kanunlaşması nedeniyle çeyiz hesabı nasıl açılır sorusuna cevap vermek zordur. Şuanda herkes gibi bizde, sizde beklemek durumundasınız. Çeyiz hesabı açılması ile ilgili ilk açıklama yapıldığında sitemiz üzerinden duyuru yapacağımız gibi uzmanlarımıza sorularınızı aşağıdaki yorum bölümümüzden sorabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.