Kredinotum.com

Çeyiz Parası

Halk tarafından çeyiz parası olarak bilinen ancak devlet tarafından resmi olarak Evlenme Yardımı, anne veya babasının ölümü sonrası Sosyal Güvenlik Kurumu yetim aylığı almakta olan kız çocuklarına resmi olarak evlenme şartıyla çeyiz parası olarak bilinen evlenme yardımı ödenir. Erkek çocuklarının hiçbir şartta evlenme yardımı alma hakkı yoktur.

Sosyal Güvenlik Kurumu, gelir ve aylığın kızın evliliği sonrası kesilmesi nedeniyle, resmi evlilik yapan yetim kız çocuklarına, aylık veya iki yıllık gelirinin tamamını tek seferde ödenmek üzere evlenme ödeneği olarak peşin öder. Evlenme ödeneği olan çeyiz parasını alabilmek için yetim aylığı almak gerekmektedir.

Çeyiz parası olan evlenme ödeneği en son aldığı gelirin 2 yıllık tutarı yani aylık tutarın en fazla 24 katıdır. Peşin de tek seferde ödenir.

Aylık 500TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğu evlenme ödeneği 12.000TL’dir. Çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı alıyor ve bekar bayan olmalı ve bu aylığı alırken evlenmiş olmaktır. Yetim maaşını Emekli Sandığından alan kız çocukları da evlilik yardımı alabilmekte olup yaş sınırı yoktur.

Çeyiz Parası
5 (100%) 2 yıldız

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.