Kredinotum.com

Çiftçilere 100 bin TL Faizsiz Kredi

Hükümetin geçtiğimiz günlerde açıklamış olduğu 2016 reform eylem planı artık yavaş, yavaş hayata geçmeye başladı. Yaklaşık 3 ay içerisinde hayata geçmiş olacak bazı düzenlemeler arasında yer alan esnaf ve çiftçiye kredi desteği konusunda ilk müjdeli haber bugün geldi. Direkt olarak gençleri ilgilendiren bu eylemlerin içerdiği taslak başbakanlığa gönderildi.

Çiftçilere 100 bin TL Faizsiz Kredi: Hükümet açıklamış olduğu reform paketinde esnafa ve çiftçiye kredi vaadini bir hafta sonra yürürlüğe koydu v e bugün hazırlanan taslak başbakanlığa imzaya gönderildi.  Reform paketi ile amaçlanan gençlerin kuracakları oldukları işte makine ekipman ve demirbaş alımları ön plana çıkarılmıştı. Bu sayede hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının da aynı oranda karşılanması hedefleniyor. Bu reform paketi ile gençlere 30 bin TL’ ye kadar faizsiz kredi kullandırılacak. Yalnız bu noktada altının önemle çizilmesi gereken bir konu var krediyi kullanan kişilerin 1 aralık 2015 tarihine kadar henüz ödemeye devam ettiği bir kredinin ve devam eden kredisinin bulunmaması gerekiyor.

Krediden öncesine gelecek olursak baktığınız da tüm partiler 1 Kasım seçimleri öncesinde birbirine inat vaatlerini sıralamışlardır aslında o dönem de bu vaatler biraz göz dolduruyor olmasına rağmen vatandaşlara uçukta gelmişti kimse bu desteklerin bu kadar hızlı zamanda ve de gerçek manada verileceğini düşünmüyordu.  Ak parti her dönem olduğu gibi bu kez de yine gençleri ekseninde ön plana çıkardı ve genç girişimci olmak isteyenlerin kapılarını açmak ve onları biraz daha cesaretlendirip iş sahasına dâhil etmek istiyordu bunu da bu faizsiz kredi seçenekleri sayesinde başaracak gibi görünüyor.

Ak partinin gençlere vaat ettiği destek krediler için iki seçenek öne çıkarılmıştı bunlardan bir tanesi 50.000 TL hibe kredi ikincisi ise 100.000 TL faizsiz kredi. Elbette ki bu kredi seçenekleri iyi ama bu noktada kafaları karıştıran konu kime ne kadar hibe verileceğiydi. Acaba başvuruda hangi konular ön olana çıkacaktır.  Bu soruların cevapları halen net bir şekilde dillendirilmedi ama başbakanlığa sunulan taslakta bu konuların hepsine değinilmiş durumda.

100 bin lira kredi için başvuru şartlarından bahsedecek olursak kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. İlk önce krediye başvuracak kişinin 30 yaşını aşmamış olması gerekiyor çünkü bu gençlere verilen bir kredi diğer bir konu ise KOSGEB’ in girişimcilik destek programını tamamlamak.  Programları onaylandıktan sonra projelerini de bankaya sunacaklar bu noktadan sonra 100 bin liraya kadar olan faizsiz krediden hak kazanmış olacaklar.

Hükümetin açıklamış olduğu eylem planının detayında yer alan konular arasında bu aşağıda belirttiğimiz başlıkların bir hafta içerisinde hayata geçirilmesi bekleniyor. Bunun hakkında maliye bakanı Sayın Mehmet Şimşek bir basın toplantısıyla geniş bir bilgi verdi. Mehmet şimşek in açıklamasına göre “çeyiz hesabı uygulaması, gençlere 100 bin lira faizsiz kredi desteği verilmesi ve Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 100 bin liraya kadar yüzde 85 kefalet imkânı sağlanması, esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ve çiftçilere sera desteği sağlanması”

1 HAFTA İÇİNDE YAPILACAKLAR

Gençlere 50 bin TL’lik nakdi destek

Gençlere 100 bin TL’lik faizsiz kredisi

Lisans öğrencileri için 400 Burs

Çeyiz Hesabı uygulaması

30 bin TL Esnaf faizsiz kredisi

Çiftçiye Sera Modernizasyonu Kredisi

Çiftçilere 100 bin TL Faizsiz Kredi
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    • KOSGEB destekli olacak olup tüm detaylar KOSGEB tarafından belirlenmektedir. Geri ödeme için bankaya KOSGEB yönlendirmektedir.

  • 100 bin lira faizsiz kredi için diyelim ki uygun şartlara sahibiz peki yazılacak proje için herhangi bir taslak var mı? Alınacak para ile yapılacaklarda kısıtlama olacak mı? Ben bu parayla traktör almak istiyorsam bunu nasıl proje olarak yazacağım?

    • Bu konuda en yakın tarım il veya ilçe müdürlüklerine giderek bilgi alabilirsiniz. Sorularınız çok kapsamlı ve detaylı. Bu gibi bilgileri sadece merkezlerden edinebilirsiniz.

  • burada yaş şartı yazılmış ben 36 yaşındayım ve çifçilikle hayatımı sürdürmekteyim ve çifçilik konusunda deneyimliyim peki 30 yaşı aşmsmış denildiğinde baş vuru yapan kişilerin çifcilikle alakaları olmadığunı düşünürsek nasıl bi destek olacsk bence burada çifçi için ön görülen ne kadar çifçilik becerisi var olduğu önem taşıması gerekli bence