Kredinotum.com

Çocuk Hesabı Nasıl Açılır

Bankalar ve finansal kuruluşlar ürün ve hizmetlerini tüketicilerin kullanımına sunması sırasında bir takım koşulların ve kriterlerin yerine getirilmesini ön görmektedir. Bu koşulların içerisinde ilk olarak 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Bankalar 18 yaşını doldurmamış olan kişilerin herhangi bir geliri olmaması sebebi ile işlem yapabilme ve ürünler ile hizmetlerden yararlanabilme aşamalarında bir takım kısıtlamalar yapılmaktadır. Ancak günümüzde bir takım bankalar üzerinden 18 yaşını doldurmamış olan çocuklar için çocuk hesabı açılabilmekte ve aile bireylerinin ortak karar alması ile hesap açılış işlemi kolayca yürütülebilmektedir.

Çocuk Hesabı Nasıl Açılır

Anne ve babanın ortak imzalaması sonrasında 18 yaşını doldurmadan banka hesabı açılışı mümkündür. Anne ve babanın onayının olması halinde yürütülebilecek bu işlemlerde açılmış olan hesaplara ilişkin işlem yapma yetkisi de müşterektir. Muvafakatname verilmesi halinde de anne ve baba tek başına işlem yapabilme yetkisine sahip olmaktadırlar. Açılmış olan bu hesap üzerinden çocuk için yatırım yapmak ve onun geleceğini teminat altına almak amacı ile para biriktirmek mümkündür.

Son dönemlerde çocuk hesapları ile ilgili pek çok banka kampanyalar düzenlemekte olup, çocuk için en avantajlı bankayı tercih ederek çocuk hesabı açma işlemleri başlatılabilmektedir. Çocuk hesabı açma işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından bireysel emeklilik sistemlerine kayıt yaptırılmasının ardından çocuğun reşit olmasına kadar yatırım yapılması eğitim ve pek çok alanda faydalı olarak kullanılacak kaynağı elde etmek mümkündür.

Çocuk hesabı nasıl açılır hususunda merak edilmekte olan bir diğer konu ise boşanan çiftlerde çocuk hesabı nasıl açılır ve ailesi yaşamını yitirdiğinde çocuk hesabı nasıl açılır konu başlıklarıdır. Boşanmış olan çiftlerin çocuk hesabı açtırması halinde mahkemenin velayet kararı üzerinden işlem yapılmaktadır. Velayet kararı banka veli üzerinde ise velinin bu belgeyi bankaya ibraz etmesi koşulu ile tek başına hesap açma işlemini yürütmesi mümkündür. Ailenin yaşamını yitirmesi halinde bu çocuklar için bankalarda çocuk hesap açılışı işlemlerinde çocuğa vasi olarak atanan kişi Vasi Belgesi’ni bankaya ibraz ederek hesap açma işlemlerini yürütebilmektedir. Evlilik dışı çocuklarda hesap açılışı nasıl gerçekleştirilir hususunda da açıklamak yapmak gerekir ise; anne ve babanın evli olmaması durumunda resmi olarak velayet hakkının annede olmasından dolayı annenin bankaya tek başına hesap açma işlemi yapması mümkündür.

Bankalarda veli veya vasiler tarafından yapılmakta olan çocuk hesabı açılışları sonrasında yatırılan para tutarlarının unutulmuş olması gibi durumlarda bu tutarlar zaman aşımına uğramamaktadır. Çocuk hesaplarında zaman aşımı ne zaman başlar sorusuna yönelik olarak verilen bu cevabın devamı olarak çocuk hesaplarının 18 yaşına gelindiğinde işleminin başladığını ve bu süre zarfından sonra 10 yıl içinde hareket görmemesi halinde zaman aşımı listesine girdiğini söylemek mümkündür.

Evlilik bireylerin reşit olarak görülmesine olanak sunulması sebebi ile kişinin 18 yaşını doldurmadan kendisinin ve ailesinin rızası ile evlenmesi halinde bankalardan gerçek müşteri hesabının açılışının yapılması gerekmektedir. 15 yaşını dolduran çocukların da iş hayatına girmesi durumunda maaş bordrosu ile çalışması durumunda da normal müşteri hesabı açması gerekmektedir. Ayrıca 15 yaşını dolduran çocuğun asliye mahkemelerine başvurması sonrasında da çocuk reşit olarak kabul edilmektedir. Bu durumda da gerçek müşteri hesabının açılması gerekmektedir. Çocuk hesabı 18 yaşının doldurulmasının ardından reşit olunması halinde veli, vasi gibi yetkiler sona erdirilmekte ve hesap gerçek müşteri hesabına dönüştürülmektedir.

 

Çocuk Hesabı Nasıl Açılır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.