Kredinotum.com

Çocuk Parası Alma Şartları

Devlet halkın çocuklarını daha iyi hayat şartları içerisinde yetiştirmesine yardımcı olabilmek için teşvik niteliğinde çocuk parası vermektedir. Ailelere destek verilmesi amacını taşıyan bu ödenek cüzi miktarlarda olup, hükümet tarafından bütçede ödenekler ayrılmaktadır. 0 ile 18 yaş arasında bulunan tüm çocukların bulunduğu bu çocuk parası ödeneği her ay maaşa yansıyarak bireylere ödenmektedir.

Çocuk parası ödeneğini alabilmek için Çocuk Parası Alma Şartları incelenmesi gerekmektedir. Bu şartlar arasında ilk olarak sigortalı bir çalışan olmak zorunludur. Bu şartı yerine getiremeyen bireyler çocuk parası ödeneği almaya hak kazanamamaktadır. Ancak sigortası olmayan çalışanlar için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımda bulunarak çocuk başı ödenek vermektedir. Sigortalı çalışan kişinin çocuk parası ödeneğini alabilmek için ilk olarak çalıştığı yerdeki muhasebe bölümüne doğum raporunun verilmesi gerekmektedir.

Yapılan bu işlem sonrasında düzenli bir şekilde her ay maaşa ödenek yansıyarak faydalanabilmektedir. Çalışan sigortalı kişinin öz çocukları için almış olduğu bu çocuk parası, evlatlık olan, bakımı üstlenilmiş veya mahkeme kararıyla bakımı altında bulunan çocuklar içinde geçerli olmaktadır. Aynı işlemlerin yapılması ile belirtilen bu çocuklar için de her ay düzenli çocuk parası ödeneği alabilme hakkı mevcuttur.

0 ile 6 yaş arasında bulunan çocuklar için alınabilecek bu ödenek, 6 ile 18 yaş arasında bulunan çocuklar için de alınabilmekte ancak farklılık gösterebilmektedir. Özellikle SSK’lı çalışan ve belli süre zarfı boyunca bir takım sebeplerden dolayı işten çıkarılan kişilerin işsizlik maaşı aldıkları tarih itibari ile ödenekten herhangi bir değişiklik olmadan aynı şekilde yararlanabildiğini söylemek gerekmektedir. Ancak işten çıkarılmış olunması halinde İş Kur’a işten ayrılma durumunun beyan edilmesi ve bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Çocuk parası ödenekleri kız – erkek ayrıca yaş aralıklarına göre farklılıdır.

  • İlköğretim öğrencisi erkek çocuğu 20 TL
  • İlköğretim öğrencisi kız çocuğu 25 TL
  • Ortaöğretim öğrencisi erkek çocuğu 35 TL
  • Ortaöğretim öğrencisi kız çocuğu 45 TL’dir.

Çocuk Parası Alma Şartları doğrultusunda çalışılan işyerinin muhasebesine gerekli evrakların verilmesi ve başvuru yapılması ile bu ödenekten faydalanmak mümkündür.

Çocuk Parası Alma Şartları
5 (100%) 5 yıldız

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.