Kredinotum.com

Çocuk Parası Ne Zaman Nereye Yatar

Son birkaç yıldır ülkemiz gündeminde olan çocuk parası yardımları uzun uğraşlar sonunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle hükümet tarafından verilmeye başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde yürütülen projede yeni doğan her bebek için ilk altın devlet tarafından verilmeli sloganı kullanıldı. Bu yasaya göre ilk ve canlı doğan bebek için 300, ikinci canlı doğum için 400, 3. canlı bebekten sonra 600 TL para verilecektir yazıyor. 15 Mayıs 2015 tarihinde doğan canlı bebekler ve aileleri bu yardımdan maalesef yararlanamıyor.

Fakat eğer ki ikinci bir doğum gerçekleşecek olursa kanunda ikinci çocuk için ne yazıyorsa yani 400 TL gibi bir yardım yapılacak. Peki, doğum yaptınız benim çocuk parası ne zaman nereye yatar diyorsanız hemen açıklamak istiyorum.

Yukarıda da söylediğim gibi çocuk parası almak için müracaatlar 15 Mayıs tarihi ile başladı ve ilk çocuk paraları Nisan ayı itibariyle annelerin banka hesaplarına yatırılmaya başladı. Çocuk parası alan anneler T.C. nüfus cüzdanı ile yaşadığı şehirde veya bölgede herhangi bir PTT şubesine bizzat giderek çocuk paralarını almaya başlıyorlar.

PTT şubelerinde çocuk parası için başvuru yapılmasının ardından kısa bir süre sonra anne gene PTT şubesine giderek paralarını kolay bir şekilde alabilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ise çocuk paralarını bir sonraki aydan itibaren maaşlarına yansıdıklarını görebilirler.

Örneğin; herhangi bir kamu kuruluşunda çalışan bir devlet memurunun 2015 Haziran ayında 2. çocuğu sağ ve canlı dünyaya geldiyse devlet bu personeline Temmuz ayı maaşını aldığı günde normal maaşına ek 400 TL eklendiğini görmektedir. Memurlar içinde çocuk para fiyatları aynıdır. Fakat şöyle bir durum da oluşabilir; anne doğum sırasında veya doğumdan hemen sonra ölürse bu para baba adına PTT hesabına yatırılır.

Çocuk Parası Ne Zaman Nereye Yatar
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • ben 2015 mart ayinda dogum yaptim dogum parasi iki ay sonra ortaya cikti dogum parasini alabilirmiyim hala

  • ben 2015 mart ayinda dogum yaptim ve dogum parasi iki ay sonra ortaya cikti dogum parasi alabilirmiyim